1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanayide istihdam yüzde 0,4 arttı
Sanayide istihdam yüzde 0,4 arttı

Sanayide istihdam yüzde 0,4 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi istihdam endeksi 2015 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,4 arttı.

A+A-

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi istihdam endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,1 azalırken, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,3 arttı.

Sanayide çalışılan saat yüzde 0,5 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayide çalışılan saat endeksi 2015 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayide çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,9 azalırken, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 0,8 azaldı.

Sanayide brüt ücret - maaş yüzde 2,2 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayide brüt ücret – maaş endeksi 2015 yılı IV. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,2 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayide brüt ücret – maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,7 artarken, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 13,7 arttı.

Açıklamalar:  Sanayi istihdam endeksinde “takvim etkisi” gözlenmemiştir. Bu nedenle “takvim etkisinden arındırılmış” seriler yerine “arındırılmamış” seriler kullanılmıştır.

 

(Kadir Kaya)

HABERE YORUM KAT