1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sanayide iş borç ile dönüyor”
“Sanayide iş borç ile dönüyor”

“Sanayide iş borç ile dönüyor”

Ustaların ustası Rıza Papatya’dan ekonomik öneriler.

A+A-

Diyarbakır’da 150 dolayında oto tamircisi yetiştiren ustaların ustası Rıza Papatya, Diyarbakır ve bölgede devam eden çatışma ortamının ekonomiyi olumsuz yönden etkilediğini belirterek, hükümetin esnafa ve sanayiciye vergi, stopaj ve SGK primlerinde indirime gitmesi önerisinde bulundu.
 
“Bir zamanlar durmadan çalışırdık”


Özgür habere konuşan Papatya, 7 yaşında oto makasçı çırağı olarak başladığı sanayicilik hayatını anlatırken, “Bir yıl sonra oto makasçılığın çok zor bir iş olduğunu anladım. Bu nedenle Antepli Mustafa ustanın yanında toto tamirciliğine başladım. Burada kendimi geliştirdikten sonra Seyrantepe’de bir dükkan açtım. Tabii o sıralar Sanayi sitesi henüz Diyarbakır’da kurulmamıştı. Sabahları dükkanı açmaya gittiğimiz zaman bizi bekleye 5- 10 araç vardı. Sabahtan akşama kadar çalışırdık. Her dükkan da en az 10 kalfa çalışırdı. Ben de yanımda 15 kalfa çalıştırıyordum. Şimdiye dek yanımda çırak olarak başlayıp yetişkin bir usta olarak ayrılanların sayısı 150 dolayında, bunların tümü iş güç sahibi. Ayrıca yanımda kalma olarak işe başlayıp 5- 6 yıl çalışanları da saymıyorum” dedi.
 
“Suriye savaşı işleri alt üst etti, iş borç ile dönüyor”


Çok iyi giden Diyarbakır ve bölge sanayisi işlerinin 3 yıl önce başlayan Suriye savaşıyla önce bir durgunluk yaşadığını, daha sonra da durma aşamasına geldiğini anlatan Papatya, “Suriye’de savaş çıkınca bölgedeki inşaat ve ticari araçlar durdu.

Araçlar parklarda veya evlerin önünde yatmaya başlayınca bizler de tabii olarak iş yapamaz duruma geldik. Son olarak Diyarbakır ve bölgemizde yaşanan çatışma ortamı da işlerin tamamıyla kırılmasına neden oldu. Diyarbakır’da çok sayıda esnafın son dönemlerde yaşanan çatışma ortamı nedeniyle mağdur olduğunu biliyorum. Bunların büyük bir bölümü çek ve senetlerinin yanı sıra dükkan kiralarını ödeyemediler. İşten çıkarılmalar üst seviyelere ulaştı. 48 yıllık toto tamirciliği mesleğimde böyle bir durgunluk yaşamadım. Sabahtan akşama kadar burada boş boş oturuyoruz. Ver hasıl bölgemizde sanayi işi borç ile dönüyor” diye konuştu.  
 
“Hükümet sesimize kulak vermeli”


Yaşanan ekonomik krizin en az zararla atlatılması konusunda hükümete önerilerde de bulunan Rıza usta, sözlerini şöyle noktaladı:


“Şu an yanımızda çalışan asgari ücretlinin maaşının yarısı kadar SGK primi ödüyoruz. Öncelikle şu an 435 lira olan bu SGK priminin 150 ile 200 Lira arasında bir noktaya çekilmesi gerekiyor. Ayrıca işçi ve dükkan stopajının kaldırılmasını istiyoruz. Eğer hükümet esnaf ve sanayiciye 5 yıl süreyle bu güzellikleri yaparsa, o zaman hem işçi alımı yeniden başlar hem de ekonomi yeniden canlanır, evlere aş girer. Hükümetten böyle bir beklenti içerisindeyiz, kesinlikle bu sesimize kulak vermelidir. Aksi halde durum daha da vahim olur.”           

 

(Selim Kaya)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler