1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Sanayi üretimi arttı
Sanayi üretimi arttı

Sanayi üretimi arttı

TÜİK Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nün verilerinin göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,5 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 azaldı.
 
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,0, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,0 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti.
 
 
Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 3,6 ile dayanıksız tüketim malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 14,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 13,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 12,8 ile tütün ürünleri imalatı takip etti.
 
 
Ocak – Mart dönemi de arttı
 
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek düşüş diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 10,1 ile diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 4,1 ile içeceklerin imalatı, yüzde 0,8 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.  
 
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 0,3 arttı.
 
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,3 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 4,1 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 3,1 arttı.
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT