1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanayi Üretim Endeksi değişmedi
Sanayi Üretim Endeksi değişmedi

Sanayi Üretim Endeksi değişmedi

TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, Eylül'de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2.8 artarken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya kıyasla değişiklik göstermedi.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, 2015 yılı Eylül ayına ilişkin "Sanayi Üretim Endeksi"ni açıkladı. Verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre aynı kaldı.

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,1 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,2 azalırken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,2 arttı.


Verilerde, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,8 arttığı belirtildi. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9,2 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 6,0 arttı.


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleştiği ifade edilen verilerde, ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 6,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.


Verilerde, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 13,1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 12,5 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 6,4 ile mobilya imalatı takip etti.


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek artış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 15,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu artışı ise, yüzde 12,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 7,6 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1 arttı belirtilen verilerde, 2015 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 1,1 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3,3 arttı.

 

50990.jpg

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler