1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanayi cirosu azaldı
Sanayi cirosu azaldı

Sanayi cirosu azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, sanayi cirosu bir önceki aya göre yüzde 1.6 azaldı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, 2015 Mayıs ayı ciro endeksini açıkladı. Verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden ayrılmış toplam sanayi cirosu bir önceki aya göre yüzde 1.6 azalırken, ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş yüzde 8 ile sermeye malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde ise 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10.9 ile kök kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 9.7 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 7.5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.6 azaldı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 1.5 azaldı.Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.5 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi aynı kaldı, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 8.8 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek düşüş sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 8 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek düşüş bilgisayarların ve elektronik ürünlerin imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 18.8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü yüzde 11.9 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatı ve yüzde 9.7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı takip etti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10.9 ile kök kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 9.7 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 7.5 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler