1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanayi ciro ve sipariş endeksi açıklandı
Sanayi ciro ve sipariş endeksi açıklandı

Sanayi ciro ve sipariş endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, Sanayi Ciro ve SiparişEndeksleri Ekim 2012 sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Sanayi Ciro Endeksi, bu yılın Ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 azaldı.

A+A-

DİYARBAKIR- Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2012 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 4.7 arttı; imalat sanayi endeksi ise yüzde 5,5 azaldı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı Ekim ayında en yüksek düşüş sermaye malı İmalatında görüldü.İmalat sanayi alt gruplarında en yüksek düşüş diğer ulaşım araçları imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörlerinin 2012 yılı Ekim ayında 2011 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranının yüzde 87,6 ile Diğer Ulaşım Araçları İmalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 47,5 ile Makine ve Ekipmanların Kurulumu ve Onarımı takip etti.Sanayi Sipariş Endeksi, Ekim ayında yüzde 4,7 azaldı.

Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, İmalat Sanayi kısmında sipariş ile çalışan faaliyetlerde bulunan ve Sanayi Üretim Anketi'nin kapsamına giren işyerlerinden, 2005=100 temel yıllı oluşturulan Sanayi Sipariş Endeksi, 2012 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,7 azaldı.Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı Ekim ayında en yüksek düşüş Sermaye Malı İmalatı'nda görüldü.

İmalat sanayi alt gruplarında en yüksek düşüş diğer ulaşım araçlarının İmalatında gerçekleşti.Sipariş Endeksinin 2012 yılı Ekim ayında 2011 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranının yüzde 61,0 ile Diğer Ulaşım Araçlarının İmalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 17,5 ile Bilgisayarların, Elektronik ve Optik Ürünlerin İmalatı takip etti.

 

 

(Osman İçli-İLKHA)