1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sanayi ciro ve sipariş endeksi açıklandı
Sanayi ciro ve sipariş endeksi açıklandı

Sanayi ciro ve sipariş endeksi açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü, sanayi ciro ve sipariş endeksleri Ağustos 2012 sonuçlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Sanayi Ciro Endeksi, bu yılın ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 arttı.

A+A-

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2012 yılı ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 8,8; imalat sanayi endeksi ise yüzde 0,5 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı ağustos ayında en yüksek artış enerjide gerçekleşti.

İmalat sanayi alt gruplarında ise en yüksek artış makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörlerinin 2012 yılı ağustos ayında 2011 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 167,3 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 108,3 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti. Avrupa Birliği düzenlemelerine göre, imalat sanayi kısmında sipariş ile çalışan faaliyetlerde bulunan ve sanayi üretim anketinin kapsamına giren işyerlerinden 2005=100 temel yıllı oluşturulan sanayi sipariş endeksi, 2012 yılı ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 arttı. Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2012 yılı ağustos ayında en yüksek artış dayanıksız tüketim malı imalatında görüldü.

İmalat sanayi alt gruplarında en yüksek artış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Sipariş endeksinin 2012 yılı ağustos ayında 2011 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 76,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu, yüzde 54,3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.