1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanayi ciro endeksi azaldı
Sanayi ciro endeksi azaldı

Sanayi ciro endeksi azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,7 azaldı

A+A-

Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,3 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,9 azaldı.


Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,5 arttı
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,4 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 12,0 arttı.
 
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış ara malı imalatında gerçekleşti
 
Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 5,3 ile ara malı imalatında gerçekleşti.
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek azalış diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.


İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek azalış yüzde 17,8 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bu azalışı yüzde 6,8 ile kauçuk ve plastik ürünlerin imalatı ve yüzde 6,2 ile elektrikli teçhizat imalatı takip etti.


Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayi ciro endeksinde en yüksek artış tütün ürünleri imalatında gerçekleşti.


İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 27,8 ile tütün ürünleri imalatında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 10,2 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı ve yüzde 7,3 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı takip etti.

 

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler