1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Sanayi ciro endeksi arttı
Sanayi ciro endeksi arttı

Sanayi ciro endeksi arttı

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 arttı. Mart ayında ise sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı.

A+A-
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 'Mart 2015 Sanayi Ciro Endeksi'ni açıkladı. Buna göre; Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı
 
 
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 5,6, imalat sanayi sektörü endeksi ise yüzde 3,3 arttı.
 
 
Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,0 arttı.
 
 
Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2015 yılı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 14,3 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 arttı.
 
 
Ana sanayi grupları (MIGs) sınıflamasına göre, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 7,4 ile enerjide gerçekleşti.
 
 
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 22,0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 17,6 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 17,2 ile diğer imalatlar takip etti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı Mart ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 2,6 ile mobilya imalatında gerçekleşti. Bu düşüşü yüzde 0,9 ile içeceklerin imalatı ve yüzde 0,7 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması takip etti.
 
 
İLK ÇEYREKTE RAKAMLARI
 
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,5 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 12,5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,9 arttı.
 
 
Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 0,1 arttı. Sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2015 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 17,5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,7 arttı. 

HABERE YORUM KAT