1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanatın evrensel dili
Sanatın evrensel dili

Sanatın evrensel dili

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı'na bağlı Aram Tigran Kent Konservatuarı eğitmenlerinin verdiği “Evrensel Duygular” konseri dinleyicilere keyifli saatler yaşattı. Çeşitli halkların ezgilerinin çalındığı konserde sanatın d

A+A-

Bölgede enstrümantal müziğe ilgi uyandırmak ve bu müziğin icra edilmesi için zemin oluşturmak amacıyla Aram Tigran Kent Konservatuarı Müzik Eğitmeni Ozan Uysal'ın hazırladığı konser Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda gerçekleştirildi. 9 dilde, 11 eserin çalındığı konserde dünyaca ünlü sanatçı Tara Jaff da arpıyla eşlik etti.

Evrensel Duygular (Hestên Gerdûnî) adlı konserde Kürtçe'nin Kurmanci, Soranı, Zazaki lehçeleriyle, Türkçe, Ermenice, Azerice, Yunanca, Lazca ve İngilizce eserler yer aldı. Salonun dolması nedeniyle birçok kişinin ayakta izlediği konser, izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

Müzisyenler Ozan Ünal, Şiyar Ayaz, Neşet Güçmen, Serhat Atalay, Kıvanç Bulutoğlu, Onur Barç ve Pir Kemal Barış'ın yer aldığı konserde; tarcüş, kopuz, bağlama, perdesiz gitar, ud, kanun, perküsyon, keman, bas gitar, ney gibi enstrümanlar kullanıldı. Konserin en çok ilgi gören sanatçısı ise arpının insanın içine işleyen tınılarıyla Tara Jaff oldu.

Anneler unutulmadı

Konserde Marika Papagika'ya ait Yunanca “Manaki mou”, Mariami Abduselişi'nin Lazca eseri “Nana” ile Hozan Dino'nun Kurmanci  “Le Daye” şarkısı annelere armağan edilerek, anneler günü kutlandı. Konserin hazırlayıcısı Ozan Ünal konserin ardından kendisine verilen çiçeği annesine armağan etti.

Konserin ardından Yenişehir Belediyesi Eşbaşkanı Ülkü Baytaş sanatçıları çiçek vererek, kutladı.  Müzisyenleri tebrik eden Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ise “90'lı yıllarda sadece Delil Doğan'ın Cane Cane parçasını dinlerken bugün ise Kürt halkının direnişiyle, verilen bedellerle artık bu işin sanatını icra ediyoruz. 2010 yılında başlayan Aram Tigran Kent Konservatuarı'yla artık akademileşerek, icra edilmesiyle beraber birçok alanda görebileceğiz. Bu sadece bir örneğidir. Bu konserle Kürt ezgilerini dünyaya ulaştırdık, 9 dilde ezgileri de halkımıza dinletme imkanı bulduk” diye konuştu. 
 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT