1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanatçılardan Kışanak'a ziyaret
Sanatçılardan Kışanak'a ziyaret

Sanatçılardan Kışanak'a ziyaret

Rojava'ya destek amacıyla düzenlenen Uluslararası Kürdistan Sanat Buluşması için Diyarbakır'da bulunan sanatçılar Büyükşehir Belediyesi Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak'ı ziyaret etti.

A+A-
Yapılan görüşmede Diyarbakır'ın Kürt kültür ve sanatının merkezi olması, kentte, resim, heykel ve plastik sanatlar müzesinin yapılarak, Kürt kültür ve sanatının korunması tartışıldı.
 
Asya, Avrupa, Afrika, Amerika ve Kürdistan'ın dört parçasında yaşayan sanatçıların çalışmalarının yer alacağı Kürdistan Sergisi kapsamında Diyarbakır'da bulunan 40 sanatçı Büyükşehir Belediyesi'ne gelerek Kışanak'ı ziyaret etti. Kışanak konuklarını Genel Sekreter Fethi Süvari ve Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Bayrak ile birlikte karşıladı.
 
Kürtçe, Türkçe, Arapça, İngilizce ve Fransızca çeviri yapılan görüşmede; Kürt kültür ve sanatının korunması için sanatçıların önerileri tartışıldı. Sanatçılar Diyarbakır'ın Kürt sanatı için önemine değinerek “Amed sanatın aşk tapınağımızdır. Sanatın tapınağında olmaktan mutluluk duyuyoruz” dediler. Diyarbakır'ın Kürdistan'ın dört parçasında sanatın merkezi olması gerektiği ve resim, heykel ve sanat müzesi kurulmasını arzuladıklarını belirttiler. Görüşmede ayrıca Kürt Ressamlar Birliği'nin oluşturulmasını isteyen sanatçılar Diyarbakır'da böyle bir çalışma nedeniyle bulundukları için duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Sanatçılar, “Bu bizim için bir rüyaydı. Umarız bu çalışma bir kök salar ve bu sanat ağacı dallanıp budaklanır” diye ifade ettiler.
 
Sanatın gücü tüm savaşları yener
 
Kışanak da bu buluşmanın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyerek, “Kürdistan'ın dört parçasından gelen sanatçıların aramızda olması bizim için onurdur” dedi.  “Kobani bizim için bir milattır” diyen Kışanak, “Kobani, birçok konuda ön açıcı oldu. Sanatçı arkadaşlarımızın buluşmasına ve Kobani'yle dayanışmada bulunmasına vesile oldu. Bunun için ayrıca mutluyuz” diye konuştu.  “Sanatın gücü bütün savaşları yenecek kadar büyüktür” diyen Kışanak, “Elinizdeki fırçalar ve ürettiklerinizle tüm halklarımıza özgür bir gelecek sağlamanın önünü açtığınız için teşekkür ederiz” dedi. Kürdistan'ın Güzel Sanatlar Akademisi ve Resim ve Heykel Müzesi'nin Diyarbakır'da açılmasında hemfikir olduklarını belirten Kışanak, ayrıca Diyarbakır'da bienal yapılması konusunda üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi.   
 
Genel Sekreter Fethi Süvari de 33 medeniyetin yaşadığı Diyarbakır'ın birçok sanatın izini taşıdığını belirtti. “Resminizi, ruhunuzu, gönlünüzü bizimle paylaşarak kentimizi aydınlattınız” diyen Süvari, kapılarının sanata ve sanatçılara her zaman açık olduğunu ifade etti. Kültür ve Kongre Merkezi'ni inşa ettiklerini söyleyen Süvari, burada daha kapsamlı kültürel ve sanatsal çalışmalara ağırlık vereceklerini belirtti.
 
Kışanak, görüşmenin ardından sanatçılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
 
(Diyarinsesi.org BB)

HABERE YORUM KAT