1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanatçı Ahmed: Enfal benim hafızam
Sanatçı Ahmed: Enfal benim hafızam

Sanatçı Ahmed: Enfal benim hafızam

Çizgileriyle Enfal katliamını anlatan sanatçı Osman Kader Ahmed'ın sergisi Belediyemizin katkılarıyla Amed Sanat Galerisi'nde açıldı.

A+A-
Britanyalı Kürt Sanatçı Osman Kader Ahmed'in Enfal katliamını anlatan Xêzên Ji Bo Bîranîna Enfalê / Komkujiya Kurdan (Enfal Katliamı Üzerine Çizgiler) adlı sergisi Amed Sanat Galerisi'nde açıldı. 1986- 89 yılları arasında Saddam rejiminin Kürtlere karşı sürdürdüğü soykırım olarak tarihe geçen Enfal katliamı, sanatçı Ahmed'in hafızasındaki çizgilerle resmedildi.
 
Serginin açılışına katılan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Süvari, 200 bine yakın insanın katledildiği ve 4 binden fazla köyün yakılıp yıkıldığı katliamı anımsatarak, “Ama bu savaştan çıkartılan derslere rağmen, dünya buna karşı tutum almışken, Kürtlerin bu soykırım karşısında aynı tutum ve davranışı maalesef göremedik. Buna karşı duruş da aynı o soykırımlar gibi zamana yayıldı. Günümüzde müdahalelerin gerekçesi haline getirildi” dedi. 
 
(Diyarinsesi.org BB)
 
Bu durumun Kürt halkını güçlendirdiğini ve aralarındaki duygu birliğini sağladığını söyleyen Süvari, şöyle konuştu:  
 
“Birbirimizden kopukken, birbirimizin farkında değilken en azından bu soykırım karşısında bunu hissetmeye başladık. Bunun şarkıları yapıldı, anıları yazıldı, birçok yere taşındı. Dolayısıyla bunlar bizim acılarımız, anılarımız haline geldi,  Bize mal oldu. Bugün burada toplanmamızın sebebi bu. Kıymetli ustama bu ilhamı da veren bu anıları günümüze kadar taşıyan önemli bir görev üstlendiği için teşekkür ediyorum”.  “Enfal'i lanetlediklerini ve daima hatırlayacaklarını belirten Süvari,  “Başka bir Enfal yaşanmasın, başka bir halk bu soykırımla karşılaşmasın diye unutmayacak ve unutturmayacağız” diye konuştu.
 
Hafızamız diri kalmalı
 
Osman Kader Ahmed ise yaptığı bütün resimlerin aslında hafızasının dışavurumu olduğunu söyleyerek, “Bu eserler 1988'de yaşadıklarımın bir yansımasıdır” dedi. Ahmed, Kürtlerin üzerinde defalarca soykırımların denendiğini,Enfal'in de bunlardan biri olduğunu hatırlattı.  “İngiltere'ye gittiğimde yaşadığım trajediyi bir şekilde duyurmalıydım” diyen sanatçı, “Yaşadıklarımızın unutulmaması gerekir.
 
O soykırım kendi hafızalarımızdı. Gelecek nesillerin üreteceği sanatsal çalışmalara ilham olmasını ve bu hafızanın diri kalmasını umuyorum” diye konuştu. Bu fotoğrafın maalesef Kürtlerin yaşamında halen devam ettiğini ifade eden sanatçı, Şengal ve Kobani'de yaşananların bu felaketin birer karesi olduğunu söyledi. Ahmed, çalışmanın sergilenmesine katkıda bulunan Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.  
 
Konuşmaların ardından sanatçı Osman Kader Ahmed, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Süvari ve Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe ile birlikte sergiyi dolaşarak, çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT