1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanat yolunda Diyarbakır'a dönüş
Sanat yolunda Diyarbakır'a dönüş

Sanat yolunda Diyarbakır'a dönüş

Diyarbakırlı sanatçı Süleyman Barış bundan sonraki sanat hayatım Diyarbakır ağırlıklı icra etmeyi düşündüğünü söyledi.

A+A-

Süleyman Barış, "Yeter ki Diyarbakır olsun mahalle düğünlerinde de bağda§ kurup Türkü söyleriz. Seçkin yerler olmasa sahne almayı düşünmüyorum çünkü bazı kriterlerim var"dedi Süleyman Barış'ın Açıklamalarından satır başları;

OZ DİYARBAKIRLIYIM

Diyarbakır'ın öz yerlisiyim, çocukluk yıllarımda birkaç amatör albüm yaparak piyasaya atıldım. Memleketten zamanında mecburi göç ederek sanatımı batıda icra ettim. Yıllardır Türkiye dışında ve Türkiye'de sanat ile uğraşıyorum.

Şuan da tekrar kendimi hazır hissedip memleketime geri dönüş yaptım. Bundan sonra ki sanat hayatımda halk müziği, Kürt müziği ve Hint müziği sentezli çalışmalar yapacağım. Bu sentezlerden oluşan bir albüm çalışması da yaptım. 20 YILLIK SANAT GEÇMİŞİ 20 yıl kadar önce Amed müzik gurubu bir albüm yaptık. Kervansaray oteli restoranın da müzik icra eden arkadaşlar ile birlikte bir çalışma yaptık. Yılmaz Kurttekin, Cengiz, Bedri, Ersin, İhsan Sevim, İbrahim Macit'in olduğu dönemde Antep Baskısı yarı Türkçe, yan Kürtçe bir albümümüz oldu. 92,93,94'te ulusal olarak Promix isimli bir firmada Hakkı Bulut ile birlikte, çalışmalarımız oldu. O dönemlerde Mahsun Kırmızıgül ile birlikte Prestij müzik açılacak denildi ama ne hikmet ise Prestij müzikte sanatımızı icra ettirilmedi.

1994'te Dünyaya barış gelsin, Türkiye'ye barış gelsin, Güneydoğuda kanayan yaranın bitmesi için "dağlara uçun kuşlar dağlara, merhaba barışlara, son verin savaşlara" diye bir albümümüz oldu. Bunu memleketimizin birçoğu bilir. Albümde Sensiz olmuyor isimli eserimiz bayağı ilgi gördü. 1997 yılında rahmetli hepimiz kardeşiz diyen Mehmet Aslan hemşerimiz ile birlikte bazı eserlere imza attık. O albümümüzün ismi de Dön Başımın Belası idi. Mehmet Şerif Kayran isimli mahalli bir sanatçıya o dönem desteklerimiz oldu. Önemli yönetmen arkadaşlarımız İsmail Lerker, Kenan İlgen, Mustafa Beyazkuş, Bayram Telli ile birlikte.

KİŞİLİĞİMDEN DOLAY ASPARAGAS HABER TEKLİFLERİNİ KABUL ETMEDİM

Büyük kentlerde Türkü barlar revaçta bu nedenle halk müziği ve arabesk sanatçıları olarak geri planda kaldık. Sansasyonel olaylar, asparagas haberler ulusal medyalarda kişiliğimizi zedeleyeceği için böyle şeylerden uzak durduk ve bu tür teklifleri kabul etmedik. 

HER CUMA TATLISES TV'DE

Tatlıses Tv'de Cuma akşamları saat 20 ile 22 arası program yapıyorum. Süleyman Barış ile Biz Bize programımızın adı. Programımızda Türkülere, arabesk ve pop eserlere yer veriyoruz. Her sanatı icra eden arkadaşlarımız konuk ediyoruz.

GEREKİRSE MAHALLE DÜĞÜNLERİNDE BAĞDAŞ KURUP TÜRKÜ SÖYLERİM

Diyarbakır'a bir aşiret düğününe geldik, Mehmet Çakar arkadaşımızın vesilesi ile. Diyarbakır'da ki sevenlerimiz haliyle 20 yıl önceden bizi tanıyanlar bizimle hasret gidermek isteyenler var. Burada Kervan Türkü evinde sahne almayı düşünüyorum, yelken restoran ve Q bar türkü evinde sahne almayı düşünüyorum. Yeter ki Diyarbakır olsun mahalle düğünlerinde de bağdaş kurup Türkü söyleriz. Seçkin yerler olmasa sahne almayı düşünmüyorum çünkü bazı kriterlerim var. Belediye konserleri ve belediye etkinlikleri için hazırlıklarım var. Bundan sonra sık sık Diyarbakır'da sevenlerimle birlikte olacağım.

KADİR OĞUL servatuarda olduğum dönemlerdi. O sıralarda ailevi bazı nedenlerden dolayı ara müziğe ara verdim. 2004 yılında Siirtli arkadaşlarımızın bana geçmişten olan hayranlıklarından dolayı bir albüm yapma isteği doğdu.

MUSTAFA UGUR'UN İLK ALBÜMÜ

Babam ve annem adına bir müzik firması kurmuştum, Behnur müzik Prodüksiyon ismi ile Islahiye'li Futbolcu Kürt arkadaşımız Mustafa Uğur ile kendi firmamda istemediler isimli albümünü yaptık. 2004 yılında Varmışın Aşka isimli bir albüm yaptım. Sinan Sakarya ve Mustafa Aktaş'ın yönetmenliğini üstlendiği bir çalışma oldu.

HABERE YORUM KAT