1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanat Sokağı'na Belediyeden önce izin şimdi yıkım
Sanat Sokağı'na Belediyeden önce izin şimdi yıkım

Sanat Sokağı'na Belediyeden önce izin şimdi yıkım

Diyarbakır'da belediyenin yeşil alana kafelerin kurulması nedeniyle 'kırmızı çizgimiz' dediği Sanat Sokağı trafiğe açılıyor.

A+A-
Diyarbakır  merkez Yenişehir ilçesinde bulunan Sanat Sokak üzerindeki yeşil alana kafelerin kurulması nedeniyle belediye daha önce 'kırmızı çizgimiz' olarak değerlendirdiği bu sokağı trafiğe açma kararı aldı. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fırat Anlı, "Sanat Sokağı'ndaki yeşil alanın yok edilmesine göz yumsaydık öz eleştiri yapmak zorunda kalacaktık. Sanat Sokağı'nı tek yönlü trafiğe açacağız" dedi. Merkez Yenişehir İlçesi'nde 2008 yılında trafiğe kapatılan Cami Sokağı daha sonra sokakta bulunan kafeler nedeniyle Sanat Sokağı adını aldı. Ancak, son bir yılda sokakta bulunan yeşil alanların üzerine ruhsatsız bir şekilde kafelerin yapılması ve sokakta bir metrekare bile yeşil alan kalmaması nedeniyle tartışma konusu olan sokak için belediye radikal bir karar aldı. Ulaşım Korordinasyon Merkezi (UKOME), geçen hafta toplanarak Yenişehir ilçesi sınırlarında bulunan Ekinciler Caddesi ile Rızvanağa Caddesi'nin trafik yoğunluğu ve yaya sirkülasyonu fazla olduğundan iki cadde arasında bulunan Camii Sokağı (Sanat Sokağı) araç trafiğine açılması kararını verdi.
 
'ÜÇ KIRMIZI ÇİZGİDEN BİRİ'
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fırat Anlı, seçilmeden önce kente hizmet için 3 kırmızı çizgilerinin bulunduğunu kamuoyuna deklare ettiklerini, birinin Sanat Sokağı'ndaki kaçak yapılaşma ve yeşil alanın yok edilmesini engellemek, diğerinin Mahabat Bulvarı üzerindeki sıkıntılar ve üçüncüsünün ise, Suriçi olduğunu söyledi. Anlı, "Biz orayı trafiğe açmak zorundaydık. UKOME'den bir karar alındı ve karar orada bulunan kafe sahiplerine tebliğ edildi. Belli bir süreleri var. Ya oraları boşaltırlar ya da oralar için gereği yapılacaktır. Diyarbakır kamuoyunun bizden bu yönlü ciddi bir beklentisi vardı. Eğer gereğini yapmasaydık, çıkıp öz eleştiri yapmak zorunda kalacaktık" dedi.

HABERE YORUM KAT