1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanat Sokağı Trafiğe açıldı
Sanat Sokağı Trafiğe açıldı

Sanat Sokağı Trafiğe açıldı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Kafeler Sokağı'ndaki yapıların kaldırılması sırasında esnafın gösterdiği çabayı kutlayarak, “Belediyemize gerek kalmadan, esnafımız kamusal alana inşa edilmiş kentimize yakışmayan bu yapıları ken

A+A-
Kafeler Sokağı`ndaki yapılar kaldırıldı
 
Diyarbakır'ın Ofis semtindeki Kafeler Sokağı dönemi sona erdi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve Kafeler Sokağı esnafı arasında bir süredir devam eden görüşmeler ve toplantılar sonrasında kent halkının en büyük şikayet konularından birini oluşturan sokaktaki rahatsız edici yapıların kaldırılması kararı alındı. Karar bugün hayata geçirildi. Kafeler Sokağı esnafı sokak üzerinde kurulu bulunan yapıları zabıta desteği olmadan kendi çabası ile kaldırmaya başladı.
 
Kışanak esnafla sohbet etti
 
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, yapılacak basın açıklaması öncesi kendi yapılarını kaldırma çalışması yapan esnafla bir süre sohbet etti. Kışanak, esnafa alınan ortak karara gösterdikleri saygı ve özenden dolayı teşekkür etti.
 
Kışanak daha sonra Yenişehir Belediyesi Eş Başkanı Ülkü Baytaş, Bağlar Belediyesi Eş Başkanı Birsen Kaya Akat, DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek, DBP Yenişehir İlçe Örgütü,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fethi Suvari, Genel Sekreter Yardımcısı Rojda Balkaş Akyüz, daire başkanları, STK'lar'ın da katıldığı bir basın açıklaması yaptı.
 
Yapıları esnafın katkısıyla kaldırıyoruz
 
Kışanak, “Bugün şehrimiz adına, Amed adına güzel bir gün yaşıyoruz. Bugün herkesin sorundur dediği, kangrendir, çözülemez dediği bir sorunu esnafımızla, partimizle, halkımızla birlikte el ele vererek çözüyoruz. Ben özellikle bugün buradaki esnafımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasına başladı.
 
Kafeler Sokağı esnafıyla yaklaşık bir aydır görüşmeler yaptıklarını ve her biri ile ayrı ayrı görüştüklerini hatırlatan Kışanak, yapılan ortak toplantıda esnafın katkılarıyla yapıların kaldırılması yönünde karar aldıklarını söyledi. Kışanak şöyle konuştu:
 
Esnafımız alkışı hak ediyor
 
“Yaptığımız ortak toplantıda kente yakışmayan bu çirkin görüntünün kaldırılması yönünde karar aldık. Sizlerin de gördüğü gibi bizlere gerek kalmadan, belediyemize gerek kalmadan, esnafımız kamusal alana inşa edilmiş kentimize yakışmayan bu yapıları kendileri söküyorlar. Ben burada kamuoyu nezdinde, basın mensubu arkadaşlarımın önünde her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şehrimizi sahiplendikleri için, sokağımızı sahiplendikleri için kentimize Amed'e yakışmayan görüntüleri kaldırma konusunda kendi çabalarını ortaya koydukları için ayrı ayrı her birine teşekkür ediyorum. Bu yaklaşımın devam etmesi gerekir.”
 
Kışanak, sözlerinin alkışlanması üzerine, “Alkışlayabilirsiniz. Buradaki esnafımız alkışı hak ediyor. Bu yaklaşımın devam etmesi gerekiyor” dedi.
 
Sokak için proje yapacağız
 
Kışanak, Büyükşehir Belediyesi olarak sokağı kente ve halka yakışır bir şekilde düzenlemek için Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi ve TMMOB bileşenlerinin bir araya gelerek modern bir proje çalışması yapacaklarını söyledi. Bu kararı esnafla paylaştıklarını ifade eden Kışanak, kamusal alanları koruyacaklarını söyledi.
 
Kışanak şöyle konuştu: “En kısa zamanda burayı yeni çehresine kavuşturacağız. Kentimize halkımıza, esnafımıza armağan edeceğiz. Bu sokak onlarındır. Bu sokak şehrimizde yaşayan bütün yurttaşlarımızındır. Kadınlarındır, engellilerindir, çocuklarındır. Bu sokak, bu şehirde yaşayan, burada çalışan, bu sokakta yaşayan bütün esnafımızındır. Bu sokaklarda yaşayan halkımızındır. Hepimizin rahat edebileceği, hepimizin çalışmalarını yürütebileceği daha güzel, daha modern bir sokak yaratabiliriz. Bunun ilk adımını burada attık. Bundan sonra aynı yaklaşımla, aynı anlayışla sürdüreceğiz.” Kışanak verdikleri destekten ötürü DBP'ye, meclis üyelerine ve esnafa kent adına teşekkür etti.
 
Şimşek esnafa teşekkür etti
 
DBP İl Eş Başkanı Ali Şimşek ise, kentin önemli bir problemini sorunun bir tarafı olan esnafla çözmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. DBP olarak belediyelerin kentin ortak yaşam alanlarının çoğaltılması yönündeki kararlarının arkasında olduklarını ifade eden Şimşek, “Biz parti olarak belediyelerimizi kentin ortak yaşam alanlarının çoğaltılmasına dair politika ve çalışmalarını sonuna kadar destekliyoruz. Bu çabanın arkasındayız. Birlikte bu çabayı, bu çalışmayı yürüteceğiz” dedi.
 
Şimşek Kafeler Sokağı esnafına sorunu çözme konusunda gösterdiği irade ve çaba için teşekkür etti.
 
Kaynak:Diyarinsesi.org (BB)

HABERE YORUM KAT

1 Yorum