1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sanat Günleri sergi ve konserle başladı
Sanat Günleri sergi ve konserle başladı

Sanat Günleri sergi ve konserle başladı

Aram Tigran Kent Konservatuarı öğrencilerinin yeteneklerini paylaşacağı 2. Aram Tigran Konservatuarı Sanat Günleri etkinlikleri başladı. Resim sergisi ve müzik dinletisiyle başlayan etkinliğe ilgi ve katılım yoğundu.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir  Belediyesi'nin Kürtçe eğitim veren Aram Tigran Konservatuarı'nın öğrencileri ürünlerini sergilendiği 2. Aram Tigran Sanat Günleri resim sergisi ile başladı. Konservatuarın resim bölümü öğrencilerden Ebru Metin, Sibel Dağdeviren, Rezan Güldiken, Beritan Bulut, Mehmet Demir, Gülfer İlboğa, Ruşen Çalıştıran, Ömer Bilen ve Ebru Bircan'ın yağlıboya, karakalem ve seramik çalışmalarından oluşan karma sergiye çok sayıda kişi katıldı. Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'ndaki etkinliğe Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, sanatçı Egîde Cımo ve çok sayıda sanatseverin katıldığı açılışta bir kokteyl verildi. Eğitmenliğini Barış Seyitvan, Mesut Özkırtay, Gülizar Doğan ve Bahar Demirtaş'ın yaptığı öğrencilere sergi sonunda sertifikaları verilecek.  

Programın konser bölümünde “Bülbül Projesi” ile Olcay Bayır ve Filistinli Nîzar Rohana sahne aldı. Proje kapsamında sanatçılar, Kürtçe, Arapça, Türkçe, Rumca, Ermenice eserleri yeni bir tarzda yorumladı. Konser sırasında konuşan Olcay Bayır, Diyarbakır'da kendini evinde hissettiğini belirterek, “Biz farklı milletlerden iki insan olarak kendi aramızda barışın dilini müzikle yakaladık. Umarım tüm dünyaya örnek olur” dedi. Aram Tigran'ı saygıyla andıklarını ifade eden Bayır, Tigran'ın “Ay Dilbere” adlı eserini seslendirdi.Konserin sonunda ayakta alkışlanan sanatçılara, Muharrem Cebe çiçek vererek, teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT