1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Samet Aydın'ın sergisi Amed Sanat Galerisi'nde
Samet Aydın'ın sergisi Amed Sanat Galerisi'nde

Samet Aydın'ın sergisi Amed Sanat Galerisi'nde

Sanatçı Samet Aydın'ın “yerinden etme ve nakletme” üzerine kurulu Transplantation sergisi Amed Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluştu. 4 Mayıs'a kadar açık olan sergi, bütünü oluşturan parçaların koparılarak yeni bir işlev yüklenmesini işliyor.

A+A-

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sümerpark Ortak Yaşam Alanı'ndaki Amed Sanat Galerisi'nde sanatçı Samet Aydın'ın Transplantation sergisi pek çok akademisyen, sanatçının katıldığı bir törenle açıldı. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Muharrem Cebe, Kültür ve Turizm Şube Müdürü Cevahir Sadak Düzgün, Sanat Galerisi Koordinatörü Barış Seyitvan'ın da katıldığı törende sanatçı Samet Aydın konuklarına sergiyi gezdirdi.

Tehcir, tenkil ve tedip etmeyi çağrıştıran “ıslah” ve “yeniden anlamlandırma” amacıyla yerinden etme ve nakletme üzerine kurulu olan sergi ile ilgili Samet Aydın, “İslah ve yeniden anlamlandırmak amacıyla, yerinden etme ve nakletmek üzere insanoğlunun öteden beri çeşitli nedenlerle başvurduğu geleneksel tavrı obje ve sanat eseri üzerinde gerçekleştirmeye çalıştığım bir yüzleştirme çabasıdır” dedi. 

İnsanın kendisiyle ve çevresi arasında çeşitli şekilde yaptığını belirten Aydın, “Yani bir öğeyi  'olması gereken' yerinden kopararak bazen asli fonksiyonunu yapabilecek veya yeni bir konumda ama başka yapı, bağlam veya bir yere raptettim” yada lokal manada yüklenmiş olduğu fonksiyonunu veya yerini daha geniş ya da güncel bir manada ve işlevde dönüştürerek naklettim” şeklinde konuştu. Samet Aydın buna “Güncel bir çocuk oyununu daha yapmacık bir ortam ve figürlerle anlam ve boyutunu değiştirerek  galeri ortamına yerleştirdim” örneğini veriyor. Aydın, sergisini anlatırken “Gözle görülmez bir takım nedenlerle yaptığımız gestual hareketleri yerini ve işlevini değiştirerek, anlamından ve uzamından soyutlayarak bu iş için kurguladığım bir düzenek içinde icra ettim. Kimi işlerimde ise yine iyi bilinen antik figür veya kompozisyonlara güncel motif veya objeleri naklederek anlam ve bağlamlarını güncelledim” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT