1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Saman fiyatları düştü
Saman fiyatları düştü

Saman fiyatları düştü

Geçen yıl zam şampiyonu olan ve ithal edilmek durumunda kalınan samanın kilogramı bu yıl 20 kuruşa kadar düştü.

A+A-

Geçen yıl zam şampiyonu olan ve ithal edilmek durumunda kalınan samanın kilogramı bu yıl 20 kuruşa kadar düştü. Birçok çiftçi, para etmediği gerekçesiyle samanını tarlada bıraktı.

Erganili besici ve çiftçilik yapan Hasan Yaşar, bu yıl bahar yağışlarının iyi geçmesi nedeniyle hububat rekoltesinin beklenenden yüksek gerçekleştiğini söyledi.

Buna bağlı olarak saman temininde bu yıl sıkıntı yaşanmadığını ifade eden Yaşar, "Hububat tarlarında verim oldukça iyiydi. Ürün iyi olunca sapı da iyi oldu. Saman, tabir yerindeyse doldu taştı. Hayvan üreticisi şimdiden ihtiyacını karşıladı" dedi.

Geçen yıl yaşanan kuraklıktan dolayı ilk kez saman ithal edildiğini hatırlatan üretici Yaşar, şunları kaydetti:

"Geçen yıl samanın kilogramı 80 kuruşları gördü. Buğdayının kilogramı 50 kuruşa satılırken, sapından yapılan samanın fiyatı 80 kuruştu. Geçmiş yıllarda üretici tarafından depolanan eski samanlar bile iyi paraya satıldı. Saman bulamayan besiciler, hasadı yapılan mısırın saplarını tarlalardan toplayarak hayvanlarımıza yedirmiştik. Bu yıl ise hasadın Bereketli geçmesi nedeniyle, sadece bölgemizde değil ülke genelinde saman bolluğu yaşanıyor. Her yer saman dolu. Kilogramı 20 kuruşa kadar düştü."

HABERE YORUM KAT