1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. "Saldırıyla ilgili bize tek bir soru dahi sorulmadı"
"Saldırıyla ilgili bize tek bir soru dahi sorulmadı"

"Saldırıyla ilgili bize tek bir soru dahi sorulmadı"

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Diyarbakır'da 3 HDP'linin katledildiği, 2'si ağır 8 kişinin de yaralandığı silahlı kontra gruplarının saldırısının ardından gözaltına alınıp tutuklanan HDP'lilerle ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

 Serbest bırakılanların "Saldırıyla ilgili bize tek bir soru dahi sorulmadı" demesine rağmen Başsavcı Solmaz, gözaltı ve tutuklamaların saldırıyla bağlantılı olduğunu iddia etti.


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Diyarbakır'da 3 HDP'linin katledildiği, 2'si ağır 8 kişinin de yaralandığı silahlı kontra gruplarının saldırısı ardından yapılan ev baskınlarında gözaltına alınanlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. 22 kişinin olaylara ilişkin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, 22 kişinin "silahlı örgüte üye olma", "Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermilerin satın alınması, taşınması veya bulundurulması", "Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma taşıma veya bulundurma" ve "Kasten öldürme" iddiasıyla gözaltına alındığı kaydedildi.


14 kişinin tutuklandığı belirtilen açıklamada, göz altıların gerekçesinin, "İhya-Der Başkanı Aytaç Baran'ın öldürülmesi, 3 HDP'linin silahlı kontralar tarafından katledilmesi ve 2'si ağır 8 kişinin yaralanması" olarak gösterildi. Ancak, gözaltına alınan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Kılıç, nöbetçi mahkemede serbest bırakılmasının ardından, TEM, savcılık ve mahkeme sorguları esnasında kendilerine olaylara ilişkin soruların sorulmadığını kaydetti.


Başsavcı, gözaltına alınan Hür Dava Partililere ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler