1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Saldırıyı boşa çıkarmak için sandığa gidin’
‘Saldırıyı boşa çıkarmak için sandığa gidin’

‘Saldırıyı boşa çıkarmak için sandığa gidin’

HDP mitingine yönelik düzenlenen saldırı ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, patlamanın ardından olası bir provokasyona karşı HDP’nin gösterdiği sağduyulu tutumundan dolayı

A+A-

Yaşanan patlamalardan birinin kesin olarak telefon düzeneği ile kurulmuş TNT olduğunu ve 2 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8’i ağır toplam 80 civarında yurttaşın yaralandığı bilgisini veren Bakan Eker, halka şu çağrıyı yaptı: “Bu saldırının hedefine ulaşmasını istemiyorsak ve boşa çıkarmak istiyorsak, herkes gidip oyunu kullansın. Bu, saldırıya verilecek en büyük cevap olur.” Bakan Yılmaz da saldırının tüm siyasi partilere, siyasete ve demokrasiye yapıldığını ifade ederek, yurttaşlara sandığa gitme çağrısı yaptı.
 
Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, HDP mitingine yönelik düzenlenen saldırı ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Valilik binasında düzenlenen toplantı çok sayıda basın mensubu tarafından takip edildi. İlk olarak konuşan Bakan Eker, 2 yurttaşın yaşamını yitirdiğini belirterek, yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine ve tüm halka baş sağlığı dileklerinde bulundu. 8’ ağır toplam 80 civarında yaralının olduğunu belirten Eker, bunlardan 2’sinin polis olduğunu ve 1’inin durumunun ağır olduğunu söyledi. Yaralıların tedavilerinin sürdüğünü dile getiren Eker, Yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.
 
Patlamalardan biri TNT
 
Patlama ile ilgili de bilgi veren Eker, konuyu araştırmak üzere uzman ekibin geldiğini belirterek, şöyle konuştu: “Uzman ekipler gece geç saatlere kadar çalışmalarını sürdürdü. Patlamalardan biri kesin olarak cep telefonu düzeneği ile hazırlanmış TNT patlayıcı türüdür. Diğeri de büyük ihtimal TNT’dir ama kesin bilgi olmadığı için net bir şey diyemiyoruz. Ayrıntılı ve titiz şekilde incelemeler devam ediyor. Kim bu saldırıyı yaptıysa yakalanacaktır. Menfur ve alçakça bir saldırıdır. Türkiye üzerinden birileri bazı hesaplar yapıyor. Bunun en çok zarar göreni de maalesef vatandaş oluyor. Sonuçları itibariyle hepimize ve demokratik siyasete yapılmış bir saldırıdır. Türkiye Cumhuriyeti ve hükümeti olarak bunu mutlak süretle ortaya çıkaracağız.”
 
HDP’nin sağduyu çağrısı önemli
 
Bakan Eker şöyle devam etti: “Bu alçakça saldırının seçimlerden 2 gün önce yapılmış olması demokrasiye dönüktür. 2 bin 360 güvenlik görevlisi mitingde görev aldı. Tüm mitinglerde olduğu gibi yine önlemler alındı.

 

Emniyet miting öncesi HDP ile görüşecek onların da talepleri doğrultusunda önlem aldı. İkinci bir hususta alanın dış çemberinde polis, iç çemberinde de HDP’liler görev yapıyordu. Bu kontrole rağmen menfur saldırı oldu. Tekrar derin üzüntülerimizi ifade etmek istiyorum.” Bakan Eker sosyal medya üzerinde bilgi kirliliğinin yaşandığını söyleyerek, “Mesela acil kan ihtiyacı olmamasına rağmen sosyal medyada acil kan çağrısı yapılıyordu. Biz kan durum ile ilgili görüşmeler gerçekleştirmiştik. Yalan yanlış bilgiler dolaşıyor. Yine yaralı bir polisin öldüğünü söylediler. Kirli bir el ortalığı karıştırmak için uğraşıyor. Vatandaşlarımız bu bilgilere itibar etmemeli. Yaşanan saldırının ardından yapılan sağduyu çağrısını saygıyla karşılıyoruz ve bu önemlidir” dedi.
 
Bakan Eker, tüm yurttaşlara sandığa gitme çağrısı yaparak şunları söyledi: “Seçim var. Saldırının hedefi ülkenin demokrasisidir. Vatandaşlarımızdan demokratik şekilde oylarını kullanması arzu ediyorum. Tüm önlemler alındı. Vatandaşlarımıza çağrımız, bu saldırının hedefine ulaşmasını istemiyorsak gidip oyumuzu kullanalım. Saldırıya verilecek en güzel cevap bu olacak.”
 
Bakan Yılmaz: Saldırı tüm partilere yapıldı
 
Ardından konuşan Bakan Yılmaz da şunları söyledi: “Hepimizi derinden üzen bir hadise yaşadık. Ölenlere rahmet ailelere sabır ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu herhangi bir partiye yönelik yapılmış bir saldırı değildir, tüm siyasi partilere dönük bir saldırıdır. Alçak provokatörler seçimin sonucunu değiştirmek için böyle bir saldırı yaptılar. Buna verilecek en güzel cevap sandığa gitmek olacak. Tüm halkımız lütfen sandık başına gitsin ve kime verirse versin oyunu kullansın. İnanıyorum ki failler kısa sürede yakalanacaklardır. Saldırının ardından kamu düzenini sağlayan ve olayların büyümemesi için duyarlılıkı gösteren herkese teşekkür ediyorum.”
 
Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını almayan Bakan Eker ve Yılmaz, daha sonra valilikten yarıldı.
 

HABERE YORUM KAT