1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Saldırılara son verilsin”
“Saldırılara son verilsin”

“Saldırılara son verilsin”

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG hedeflerine dönük topçu atışına tepki gösterdi

A+A-

Kürdistan Özgürlük Partisi (Parti Azadiya Kurdistan PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG hedeflerine dönük topçu atışına tepki göstererek “Türk devleti Rojava Kürdistanı’na yönelik saldırılarına son vermelidir” dedi.

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki YPG hedeflerine dönük topçu atışlarına tepki içeren bir basın açıklaması yayınladı. Özçelik “Türk devleti, PKK’nin halkımıza zarar veren çatışmaları şehirlere taşıma siyasetini de kendisine gerekçe göstererek ‘temizleyeceğiz, bitireceğiz’  anlayışıyla, Kuzey Kürdistan’da bir şiddet politikası uygulamaktadır. Şimdi de Rojava Kürdistanı’na (Güneybatı Kürdistan) yönelik saldırılar gerçekleştirmeye başlamıştır. Peki şimdi gerekçe nedir? Türk devleti, Kuzey ve Rojava Kürdistanı’na yönelik bu saldırıların beyhude saldırlar olduğunu, sorunların şiddetle çözülemeyeceğini görmelidir” dedi.

Türkiye’nin, Kürtlerle barışın ve çözümün ilk adımı olarak Kuzey Kürdistan’daki şiddet uygulamalarını durdurması gerektiğini de vurgulayan Özçelik “AyrıcaKuzey Suriye’de bir devletin kurulmasına izin vermeyeceğiz siyasetinden vazgeçmelidir. Rojava Kürdistanı’ndaki  ENKS, PYD ve tüm Kürt partileriyle Rojava Kürdistanı’nın  ortak temsilcileri olarak diyalog ve ilişkiler geliştirmek, gerçek bir dostluk siyasetinin de bir başlangıcı olabilir. Bu vesileyle, PYD’yi, ENKS ve tüm Kürt partileriyle ortak bir askeri, siyasi, ekonomik yönetim oluşturmaya bir kez daha çağırıyoruz. Her türlü iç ve dış saldırıya karşı koymanın, uluslararası platformlarda etkin güç olmanın ilk adımı birlikten ve ortak bir ulusal siyasetten geçer. Türk Devleti’ni acilen Rojava  Kürdistanı’na yönelik saldırılarına son vermeye, çözümsüzlüğü daha da derinleştirmekten vazgeçmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT