1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Saldırılar çözüm sürecini bitirdi
Saldırılar çözüm sürecini bitirdi

Saldırılar çözüm sürecini bitirdi

Çözüm süreci yeni bir aşamaya girdi derken, 6-7 Ekim olayları, Yüksekova ve Diyabakır'dan gelen şehit haberleri ile HDP'nin 1 Kasım eylem çağrısı, atılacak adımların dondurulmasına neden oldu.

A+A-
Hükümet, süreçte bekleme politikasını yürürlüğe koydu. İmralı ile de HDP ile de temas durduruldu. CNN TÜRK'e konuşan Pervin Buldan ise, "diyaloğun devam etmesi yönünde isteğimiz ve talebimiz var, yakında çağrı yapacağız" dedi. Süreç ile ilgili tarafların nabzını CNN TÜRK muhabirleri Melek Erhan ve Ünal Kaya tuttu.
 
Hükümetin pek çok tereddütü var. Sürecin devam etmesi yönündeki kararlılık sürüyor ama hükümetin en önemli beklentisi kamu düzeninin sağlanması.
 
Yeni şehit haberi gelmemesi.
 
O nedenle CNN TÜRK'ün edindiği bilgilere göre, hükümet bir süre bekleme kararı aldı.
 
Yeni adım atılmayacak.
 
CNN TÜRK'e konuşan Pervin Buldan, "Henüz bir randevu talebinde bulunmadık. İstemedik ki randevuyu reddetsinler. Diyaloğun devam etmesi yönünde isteğimiz ve talebimiz var tabii ki. Basın toplantısıyla açıklayacaktık fakat Karaman'daki olay nedeniyle erteledik. Sonrasında bu çağrımızı dile getireceğiz" dedi.
 
Buldan, hükümetin diyaloğu dondurma kararını HDP cephesinden gelen bazı açıklamalara ve sonrasında yaşanan polemiklere bağladı.
 
"Hükümet bu nedenle beklemek yerine daha hızlı adımlar atmalı"
 
Sırrı Süreyya Önder'in CNN TÜRK'teki İzleme Kurulu ve "Sekreterya" sözlerine atıfta bulunan Pervin Buldan, "Sekreteryada bizim de olacağımıza yönelik açıklamalarımız oldu. Bülent Arınç da kendilerini sekreteryaya dahil etmişler dedi. Bu süreç biraz polemik şeklinde gitti. Arınç'a biz cevap verdik ve bu noktaya geldi. Şu anda bir görüşme yok. Talep de yok. Ölümlerden üzüntü duyduğumuzu açıkladık. Adım atmamak ve süreci zamana yaymak bu tür provokasyonlara ve ölümlere zemin hazırlar. Hükümet bu nedenle beklemek yerine daha hızlı adımlar atmalı" diye konuştu.
 
HDP'nin 1 Kasım çağrısı
 
O adımların başında da önceliğin İzleme Kurulu'na verilmesi gerektiğini vurguladı Pervin Buldan.
 
Sekreterya konusunda ise "İsmi sekreterya olmayabilir, başka bir şey de olabilir. Bizim heyetimizin olacağı bir iki ismin de eklenerek genişletileceği bir yapı olmalı"diye konuştu.
 
Ve HDP'nin 1 Kasım çağrısı.
 
Pervin Buldan yapılan çağrı demokratik şekilde eylemlerin yerine getirlmesidir, provokasyonlara dikkat edilmeli mesajını verdi.
 
HDP Mardin Milletvekili Erol Dora da "şiddetten yana değiliz" açıklamasını yaptı.
 
CNN TÜRK

HABERE YORUM KAT