1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sakıncalı bulunanlar işten atıldı
Sakıncalı bulunanlar işten atıldı

Sakıncalı bulunanlar işten atıldı

Diyarbakır'da öğrencilerin güvenliği için okullarda öğrencilerle iletişim halinde olan servis şoförleri, kantin çalışanları ve diğer bölümlerde görev yapan 150 kişinin suç kaydının olduğu tespit edildi.

A+A-

Öğrenciler için “sakıncalı” bulunan bu kişiler, bağlı bulundukları işverenleri ile iletişime geçilerek işten çıkarıldı.

Diyarbakır Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda öğrencilerin güvenliğinin korunması kapsamında öğrencilerle iletişim halinde olan servis şoförleri, kantin çalışanları ve diğer bölümlerde görev yapan kişileri araştırdı.
Bin 643 kişi üzerinde yapılan sorgulama ve incelemede, öğrencilerle sürekli iletişim halinde bulunan 100 servis şoförü, 34 kantin görevlisi ve diğer görevliler olmak üzere 150 kişinin daha önce cinsel istismar, adam yaralama, hırsızlık, dolandırıcılık, uyuşturucu kullanma gibi suçlardan kaydı bulunduğu saptandı.

Çocuk Şube Müdürlüğü, belirledikleri çeşitli suçlardan kaydı ve hükmü olan çalışanların bulunduğu listeyi resmi yazıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdi. Yazıda, okul çalışanlarıyla ilgili yönetmeliğin uygulanması istenerek şöyle denildi:
“Genel güvenlik yönünden risk teşkil edilebilecek şahısların, bu ortamlarda görev yapmalarının sakıncalı olduğu değerlendirildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu risk teşkil eden şahısların öğrencilerle aynı ortamda çalışmamaları, gerekli değerlendirmenin ivedilikle yapılarak kanunun gereğinin yapılması ve daha sonra bilgi verilmesi gerekmektedir.”

Polis, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul servis firmaları ile kantin çalışanlarıyla iletişime geçerek suça karıştığı belirlenen 150 kişinin ihraç edilmesini istedi.

Milli Eğitimin ve Emniyetin resmi yazısını dikkate alan firmalar, sözkonusu kişilerin işlerine son verdi. İki kurumun, yeni bir personel alınması durumunda da kendilerine bildirilmesi ve kanuna uygun kişilerin işe alınması konusunda firmalara duyuru yaptığı kaydedildi.

 

 

(İMC)

HABERE YORUM KAT