1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı
Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

Sakal-ı Şerif ziyarete açıldı

Diyarbakır İl Müftüsü Ali Melek, Ramaz'an ayı boyunca Sakal-ı Şerif'lerin camilerde vatandaşlara açık olacağını söyledi.

A+A-

Diyarbakır İl Müftüsü Ali Melek, Ramaz'an ayı boyunca Sakal-ı Şerif'lerin camilerde vatandaşlara açık olacağını söyledi.

Diyarbakır Müftüsü Ali Melek yaptığı açıklamada Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (S.A.V.) Sakal-ı Şerif'lerinin 04 Eylül 2008 tarihi itibariyle ziyarete açıldığını söyledi. Göreve geldiği ilk günden itibaren sürekli olarak toplumun bütün kesimleriyle irtibat kurduklarını belirten Müftü Ali Melek, "Yüce dinimizin aydınlık, berrak ve doğru bilgilerini insanlarımızla buluşturarak, onlara dünya ve Ahiret mutluluğunu sunmak, yürütülen din hizmetlerinin zarafetini içermesi açısından oldukça önemlidir.

Bu kapsamda İlimiz Müftülüğü olarak vatandaşlarımızın dini alanda muhtelif sorunlarının çözümü için vaaz, irşad, konferans, seminer, rehberlik ve bilgilendirme gibi çok yönlü dini, kültürel ve sosyal etkinliklerle kentimiz insanına hizmet sunmaya çalışıyoruz. Toplumsal dayanışmayı, birlik ve beraberliği sağlayacak, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı kalıcı hale getiren faaliyetlere ve çabalara büyük önem veriyor ve personelimiz ile birlikte iştirak ediyoruz. Hayırsever işadamlarımızın katkısıyla yetim ve öksüz çocuklar başta olmak üzere 400'e yakın evladımıza giyim yardımı yapıldı. Ayrıca ilimiz merkez Çelebi Eser Bölge Yatılı Kur'an Kursu'nda eğitim gören 60 öğrencimizin giyim ihtiyaçları da karşılandı. Yine bu kapsamda dar gelirli ailelere mensup 500 çocuğumuz sünnet edildi. Yaptığımız bütün bu çalışmaları Diyarbakır Müftülüğü olarak 'Din Hizmetleri' adı altında ilk bültenimizde yayınladık. Bu bülteni yayınlarken iki ana hedef etrafında yoğunlaştık. Birinci hedefimiz, medeniyetler beşiği güzel Diyarbakır'ımızın sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginlikleri olabildiğince dile getirmek. Bu kadim kentin sahabeler ve nebiler kenti olduğunu sahih kaynakları esas alarak anlatmaya çalışmaktır" dedi.SAKAL-I ŞERİF ZİYARETLERE AÇILDI

Öte yandan Müftü Melek, Peygamber Efendimizin mübarek Sakal-ı Şerifleri'nin ziyarete açılmasıyla ile ilgili olarak da yaptığı açıklamada, "Her yıl Kadir Gecesi'nde ilimiz Merkez Ulu Camii'nde Sakal-ı Şerif, ziyarete açılmaktadır ve açıldığı gün büyük yoğunluk yaşanmaktadır. Dini duyguların doruk noktasına ulaştığı, manevi atmosferin çoğaldığı mübarek Ramazan ayında, Hz. Peygamberimizden (S.A.V.) hatıra olan Sakal-ı Şerif ziyaretinde büyük yoğunluk yaşanmaktadır. Bu yoğunluğu azaltmak, diğer büyük ve merkezi camilerimizde de bu manevi atmosferi yaşatabilmek, vatandaşlarımız arasında mevcut olan birlik, beraberlik ve kardeşliği daha da pekiştirmek, Peygamber sevgisi etrafında insanları bir araya getirerek, toplumumuzda mevcut olan sevgi ve hoşgörüye katkıda bulunmak üzere kentimizde bulunan merkezi camilerimizde Sakal-ı Şerif, ziyarete açılmıştır. Bu camiler seçilirken, merkezi konumda ve ulaşımı kolay olan camilerimiz tercih edilmiştir. Böylelikle daha kalabalık bir vatandaş kitlesinin Sakal-ı Şerif ziyaretini gerçekleştirebilmesi hedeflenmiştir" dedi.

Sakal-ı Şerif'in ziyarete açıldığı camiler ise şunlar:

Sümer Camii, Selahattin Eyyubi Camii, Toplu Konut Camii, İsmail Demirok Camii, Abdulcelil Camii, Diclekent Camii, Mekke Camii, İbrahim Akyol Camii, Doğu Yapı Camii, Ofis Camii, Kaynartepe Camii, Gıda Toptancılar Camii ve Nur Camii.