1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şaka gibi TÜİK’in araştırması!
Şaka gibi TÜİK’in araştırması!

Şaka gibi TÜİK’in araştırması!

TÜİK, Hanehalkı Bütçe Araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2 bin 848 TL olduğunu açıkladı.

A+A-

En fazla harcama ise konut ve kiraya yapıldı. TÜİK rakamları böyle diyor ancak Diyarbakır’da hane halkı başına aylık ortalama tüketim miktarının, işsizlik ve yoksulluğun net olarak hissedildiği Bağlar ilçesinin bazı semtlerinde 300 TL’yi bile bulmaması bütçe araştırmasını adeta yalanlıyor.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Diyarbakır Bölge Müdürlüğünden alınan verilere göre, hanehalkı başına aylık ortalama tüketim harcaması 2 bin 848 TL, Türkiye genelinde hanelerin yaptığı toplam harcama içinde en yüksek pay yüzde 24,8 oranıyla konut ve kira harcamaları oldu. Gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 19,7 oranı ile ikinci sırayı alırken, en düşük payı yüzde 2,1 oranıyla sağlık harcamaları aldı.  Hanehalkı harcamalarının yüzde 62,3’ü konut, gıda ve ulaştırmadan oluşturdu.


Haneler, gelirine göre sıralandığında en düşük gelirli haneler ile en yüksek gelirli hanelerin tüketim yapıları arasındaki değişkenlik göze çarpıyor.  Bu değişkenliğin en çok gözlendiği gruplar gıda ve alkolsüz içecekler, ulaştırma ile konut ve kira harcamaları oldu. En düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yer alan hanelerin toplam harcaması içinde gıdanın payı yüzde 28,8 iken, en yüksek yüzde 20’lik gruptaki hanelerde bu oran yüzde 15,1 oldu.
Konut ve kira harcamalarının toplam harcama içerisindeki payı en düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yüzde 32,8 iken en yüksek yüzde 20’lik grupta yüzde 21,6 oldu. Hanelerin ulaştırma harcamasına ayırdığı pay ise en düşük yüzde 20’lik gelir grubunda yüzde 8,8 iken en yüksek yüzde 20’lik grupta yüzde 21,9 oldu.


TÜİK bu araştırmayı nerede yaptı?


TÜİK rakamlarının aksine Diyarbakır’da hane halkı başına aylık ortalama tüketim miktarının, işsizlik ve yoksulluğun net olarak hissedildiği Bağlar ilçesinin bazı semtlerinde 300 TL’yi bile bulmaması bütçe araştırmasını adeta yalanlıyor.


12 kişilik bütün hanenin aylık harcaması 500 TL’yi bile bulmuyor


Bağlar ilçesinde ikamet eden ve işsizlik ve yoksulluk çeken kimi zamanlarda bulduğu işlerde çalışan 10 çocuk babası Abdulkerim Toprak, hane halkı başına aylık harcamalarının, 12 kişilik bütün hanenin aylık harcamasının 500 TL’yi bile bulmadığını, binli rakamları bulmasının da imkansız olduğunu ifade ediyor.


Aylık kazancının bile söz konusu rakamların çok çok altında olduğunu dile getiren Toprak, “Kazandıkları bütün parayı aylık olarak gıdaya harcadıklarını söyledi. Gıda dışında bir harcamalarının bulunmadığını anlatan Toprak olması durumunda bile buna maddi güçlerinin yetmediğini dile getirdi. Tavuk ve kırmızı eti tanımadıklarını kaydeden Toprak, gözde yemeklerinin bir ara kiloğram fiyatı 3 TL’ye kadar çıkan patates ve doların yükselmesiyle artan mercimek olduğunu aktardı. 


Olmazsa Sipahi var


Durumu iyi olan yakın akrabalarının getirdiği ikinci el giysileri giydiklerini anlatan Toprak, çok büyük ihtiyaç olması durumundan Sipahi pazarındaki tanesi bir TL’ye satılan ikinci el kıyafet satın alabildiklerini de sözlerine ekledi.


Merak konusu oldu


Abdulkerim Toprak’ın bu anlatımları ile Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarının bir araya gelmesinin mümkün olmadığı net olarak görülürken, TÜİK’in bu araştırma ve ortalamada neyi baz aldığı da merak konusu oldu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler