1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şair Askeri Taş’ın ‘Beyaz Atlara Binen Gençler’ şiir kitabı çıktı
Şair Askeri Taş’ın ‘Beyaz Atlara Binen Gençler’ şiir kitabı çıktı

Şair Askeri Taş’ın ‘Beyaz Atlara Binen Gençler’ şiir kitabı çıktı

Diyarbakırlı şair Askeri Taş'ın ‘Beyaz Atlara Binen Gençler’ isimli 2 cilt kitabı piyasaya çıktı.

A+A-

Toplumsal konularda kaleme aldığı hicivleri ile dikkat çeken şair Askeri Taş'ın iki ciltten oluşan şiir kitabı yayımlandı. Birinci cildi 'Beyaz Atlara Binen Geçler’i 2015 yılında şiir severlerle buluşturan şair Askeri Taş’ın 'Beyaz Atlara Binen Geçler’in ikinci cildi de raflardaki yerini aldı. Tamamı kendisine ait 175 adet şiirin yer aldığı kitaplarında şair, memleket, toplum ve doğa konularında yazdığı şiirleri kitabına bıraktı.  
 
Yeni kitabı hakkında açıklamada bulunan şair Askeri Taş, “Şiir kitabı merakı 1991 yılında bu yana devam ediyordu. 1991 yılında yazmaya çalıştım, ancak tamamen işten emekli olduktan sonra bunları ciltler halinde toplamaya başladım. İlk birinci cildini 2015 yılının Eylül ayında çıkarmıştım, ikinci cildini de yine 2016 yılının Eylül ayında çıkardım. Şuanda 4 cilt kitabım hazır durumda, beşinci cildi bitirmek üzereyim. Ayrıca şiirsel roman diye bir tür olan ama geçmişte de denenen romanı şiirleştirmek şeklinde bir kitap çalışmam var. 2 tanede hikaye çalışmam var” dedi. 
 
Kitabının ismi hakkında da bilgi veren Şair Taş, “Kitaplarımdaki Beyaz Atlara Binen Gençler kelimesi Yaşar Kemal’in sözlerinden esinlenmiştir. İleride bu kitapların bütün gelirlerini bir vakıf kurulduğunda belirtilen gençlere bırakabileceğimi şimdiden taahhüt ediyorum. Şiirlerimin genel konusu toplumun genel manada sevgisinden, aşkından, sorunlarından, düşüncelerinden esinlenmiştir” diye konuştu. 
 
Askeri Taş kimdir? 

1953 yılında Diyarbakır Yiğit Çavuş Köyü’nde doğdu. İlk ve orta öğretimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra öğretmenlik yaptı. Diyarbakır Yabancı Diller Yüksek Okulu’nu okudu. Pedagojik formasyon eğitimini Konya’da tamamladı. Sigorta acenteliği, Mali Müşavirlik, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkan vekilliği, Diyarbakır Defterdarlığı Takdir Komisyonu üyeliği, Türkiye Çimento Sanayi (ÇİTOSAN)’da Denetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazı ve makeleleri yayımlandı. Emekli ve 4 çocuk babası olarak yaşamına devam etmekte. 

HABERE YORUM KAT