1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sahte veraset iddiası
Sahte veraset iddiası

Sahte veraset iddiası

Bismil'in Türkmenacı köyünde yaşayanlar, arazilerine sahte veraset ilamı ile el konulduğu iddiasıyla Diyarbakır'da yürüyüş yapmak istedi.

A+A-

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'ne bağlı Alevi vatandaşların yaşadığı Türkmenacı Köyü'nde oturanlar, kendilerine ait 1550 dönüm arazinin başka bir köyde yaşayan F.A., adlı kişinin sahte veraset ilamı ile üzerine geçirdiğini iddia etti. Köyden yaklaşık 30 kişi dün Diyarbakır merkeze gelerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü önünde toplandı. Burada basın açıklaması yapan köylüler, arazilerini üzerine geçirdiğini iddia ettiği F.A.'ya karşı 2006 yılında dava açtıklarını yargı sürecinin devam ederken avukatlarının, silahla tehdit edildiğini ileri sürdü.
 
KÖYLÜLERİN BASIN TOPLANTISI
 
Haksızlığa uğradıklarını ve arazilerinin kendilerine verilmesini isteyen köylüler buradan Diyarbakır Valiliği'ne yürümek istedi. Ancak önlem alan polis, izin alınmadığı için yürüyüşe engel oldu. Köylüler, polis müdürlerine kendilerinin büyük bir haksızlığa uğradığını, polise karşı bir saygısızlık yapmayacaklarını belirterek, yürüyüşe izin verilmesini istedi. Polis konuşma yapabileceklerini, ancak yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtince köylüler basın açıklaması yaptı.
 
ALEVİYİZ DİYE YAPILIYOR
 
Türkmenacı Köyü'nün Alevi Dedesi Hasan Baykut, "Bizim polis arkadaşlarımıza saygımız ve sevgimiz ömür boyu sonsuzdur. Biz her zaman devletimizin yanındayız. Sizlerin burada olmanızdan dolayı gurur duyuyoruz. Biz Alevi olduğumuz için bize zulüm yapıyorlar. Bizim başka bir çaremiz kalmadı. Biz Hacı Bektaş-ı Veli felsefesinden geliyoruz. Zaten zalim olsaydık bunu bize yapmazlardı" dedi.
 
El konulan arazileriyle ilgili yargı sürecinin devam ettiğini belirten Hasan Baykurt, arazilerini yargı yoluyla almak istediklerini ancak, tehdit ve baskılara artık dayanamadıklarını söyledi. Avukatlarının davadan vazgeçmesi için silahla tehdit edildiğini ileri süren Baykut, şöyle dedi:
 
SAHTE VERASETİN İPTALİ
 
"Bizim dedelerimize ait olan yaklaşık 1550 dönümlük arazimizi sahte verasetle kendi adlarına geçirmişler. Biz mahkemeye verdik dava devam ediyor. Sahte verasetin iptali için kararımız var. Bunlar tapulaştırmayı yapıp bir tarafa çekecekler. Yarın biz hakkımızı kazandığımız halde onlardan alamayacağız. Biz Türkmen köyü olduğumuz için o zaman bize diyecekler ki, siz onlara zulüm yapıyorsunuz. Halbuki bize zulüm var. Kimse sesini çıkarmıyor. Devlet bize yardımcı oluyorsa olsun, olmuyorsa bizi buradan sürsün. Alevi olduğumuz için bunlar adam öldüremez, kimse bir şey yapamaz, korkaklar diyerek üstümüze geliyorlar. Bize adam öldürmek, bunlar yanlıştır bize ters geliyor.?"
 
BAKAN EKER VE VALİ'YE ÇAĞRI
 
Köylüler daha sonra Diyarbakırlı olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'e seslenerek kendilerine yarımcı olmasını istedi. Olaysız bir şekilde dağılan grup arasındaki 4 kişi Vali Mustafa Cahit Kıraç'la görüşmek için valiliğe gitti.

HABERE YORUM KAT