1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sahibinden izin almak gerek
Sahibinden izin almak gerek

Sahibinden izin almak gerek

Medyada bir süredir sokağa çıkma yasağı uygulanan yerlerde, evlere ve işyerlerine giren güvenlik güçlerinin, yiyip içtikleri için ev sahibine para ve özür bıraktığına ilişkin haberler yayınlanıyor.

A+A-

Bazen de güvenlik güçlerinin yerleştiği binalara, PKK’lıların yerleştiği belirtilerek, gerçek tersyüz ediliyor. Ancak hukukçulara göre bu sadece işi dramatize etmek için başvurulan bir şovdan öte değil. Hukukçular, sokağa çıkma yasağı olsa bile bir ev yada işyerine girip kullanmadın tek koşulunun mülk sahibinin izni olduğunu vurguluyor.

Medyada bir süredir güvenlik güçlerinin sokağa çıkma yasakları sırasında girdikleri ev ve işyerlerini, hakkaniyet içinde kullandıklarına ya da operasyon yayıp, PKK’lılardan temizlediğine dair haberler yer alıyor.

Oysa sokağa çıkma yasakları başladığından beri ev ve işyerlerinin rızasız kullanıldığına dair pek çok iddia ortaya atılıyor. Bu iddialardan biri Diyarbakır’ın çok önemli otellerinden biri ile ilgili. Bu otel kentteki az sayıdaki 5 yıldızlı otellerinden biri. Aylardır Sur’a hakim bir konumda olduğu için özel harekat polisleri ve askerlerin karargah olarak kullanıldığı bu otele, sahibinin bile girmesine izin verilmiyor.

Sahibinin, güçlükle ismini yazdırarak izin alabildiği üç personel ise sadece ve sadece otelin resepsiyonuna kadar girebiliyor. Otelin içi ve çatısı kum torbalarıyla donatılmış durumda. Bu nedenle de sahibi, otelin bu şekilde kullanımı nedeniyle suç duyurusunda bulunmuş.

Otele sahibi bile yaklaşamazken, AKP medyasının bu otelle ilgili yaptığı haber ise tamamen gerçeği tersyüz eder nitelikte. Haberde, otele PKK’lıların yerleştiği öne sürülüyor ve güvenlik güçlerinin de operasyon yaptığı belirtiliyor. Oysa aylardır otele girebilenler sadece güvenlik güçleri. Bu gerçeği saptıran haberin, Diyarbakır Valiliği hakkında suç duyurusunda bulunduğu için otelin marka değerini ve sahibini yıpratmak amacıyla yaptırıldığı savunuluyor.

Mülkün izinsiz kullanımı ile ilgili bir başka gelişme ise Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşandı. AKP medyasının yaptığı haberlere göre, Cizre’de eve giren güvenlik güçleri ev sahibine para ve bir de özür notu bıraktı. Bir evi kullanan askerler "Buraya ülkemizin bütünlüğünün devamını sağlamak, sizlere tekrar barış ve huzur getirmek için geldik ve evinizde belli bir süre misafir olarak kaldık, bazı malzemelerinizi kullandık. Belki bıraktığımız para zararlarınızı karşılamaz ama üzerimizde bu kadar vardı. Hakkınızı helal edin. Hepimiz bu vatanın çocuklarıyız. Cizre halkını seviyoruz” diye yazıp, evden ayrıldı ve bir miktar da para bıraktı.

Mezopotamya Hukukçular derneği (MHD) Eşgenel Başkanı avukat Serhat Eren, bir kimsenin konut dokunulmazlığının ihlalinin kesin olarak suç olduğunu söyledi.  Eren, Cizre ve Diyarbakır örneğindeki girişimlerin hukuken suç olduğunu, operasyon yapıldığı gerekçesiyle de bu mülklere girilemeyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu suç konutun var ise bahçesinden, yok ise kapısından girilmesiyle başlar. Konuta girildi ise konut dokunulmazlığı ihlal edilmiş olur. Eğer yeme, içme ya da eşyaların kullanımı söz konusu ise bu kez suça hırsızlık da eklenir. Sokağa çıkma yasakları var diye bu suçlar ortadan kalkmaz ya da para bırakılarak suçtan sıyrılamaz. Sokağa çıkma yasağı orada yaşayan insanların evlerinden çıkmamaları içindir, güvenlir güçlerinin o evlere girmesi için değil”

Şırnak Barosu Başkanı avukat Nuşirevan Elçi, yapılanın tamamen hukuksuz olduğunu söyledi. Burada asıl üzerinde durulması gerekenin evin kullanımı olduğunu vurgulayan Elçi “Hukuk sistemine göre bir evin, işyerinin mülk sahibinin izni olmaksızın kullanılması suçtur, Kullanan ister polis, ister asker, ister kim olursa olsun bu suçtur.

 

Para kısmı işi dramatize etmek, işe duygusal boyut kazandırmak için yapılan biz gösteridir maalesef. Asıl olması gereken operasyonların hukuk düzeni içinde yapılmasıdır. Böyle habersiz girip, yüz lira, elli lira bırakıp gitmekle hukuksuzluk ortadan kaldırılmaz. Burada mesele o evde eşyanın tüketilmesi, yemek yenilip parasının bırakılması değil ev sahibinin haklarının gaspıdır. Bu hukuka aykırıdır. Para bırakmak bunu ortadan kaldırmaz.

 

Orası bir özel alandır, evin mahremiyeti vardır, insanların yatak odaları, çocukların, kadınların yatakları, elbiseleri vardır o evlerde. İzinsiz evlere girilmesine hukuk cevaz vermez. Mahkeme karar verse bile sadece arama kararı verebilir, O karara istinaden kolluk eve girer arama yapar ve çıkar, O evde ikamet etmek, evi kullanmak sadece ve sadece mülk sahibinin iznine bağlıdır. Sokağa çıkma yasağı var diye hukuk askıya alınamaz. Böyle olmaz” dedi.

 

(Mahmut Oral)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler