1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şahdamar hastalığına dikkat
Şahdamar hastalığına dikkat

Şahdamar hastalığına dikkat

DİYARBAKIR - Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Erdem Çetin, karotis yani halk arasında bilinen adıyla şah damar hastalığının, beyni besleyen şah damarın daralması ya da tıkanması olduğunu belirterek, “Şah damar hastalığı

A+A-

Memorial Diyarbakır Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahı Op. Dr. Erdem Çetin şah damar hastalığının tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Şah damar hastalığının en önemli nedeninin damar sertliği olduğunu belirten Çetin, damar sertliğinin başlıca risk faktörlerinin; sigara, şeker hastalığı, hipertansiyon, yüksek kolesterol, aile ve akrabalarda benzer hastalıkların olduğunu dile getirdi.

Şah damar hastalarının çoğunda hastalığın bir şikayeti ya da belirtisinin olmadığını kaydeden Çetin, “Ancak hastalık ilerlediğinde aniden inme gelişebilir. İnme, bazen daha hafif şikayetlerden sonra ortaya çıkabilir ve bu şikayetlere geçici iskemik atak ismi verilir. Daralmış ya da tıkanmış damardan beyne zaman zaman pıhtı atar ve pıhtı ile tıkanan beyin bölgesi fonksiyonlarını kaybeder. Bu şikayetler çoğu kez birkaç saat veya en fazla 24 saatte düzelir” diye konuştu.

“ŞAHDAMAR HASTALIĞI GEÇİCİ FELÇLİĞE NEDEN OLABİLİR”

Bu hastalık ile birlikte genellikle gözün tamamında ya da bir kısmında körlük oluşabileceğini belirten Dr. Çetin, hastaların bu olayı 'perde inmesi' şeklinde ifade ettiğini söyledi. Çetin, “Sorun çoğu kez 10-15 dakika içinde kendiliğinden düzelir. Hastanın bazen kolunda veya bacağında geçici felç oluşabilir; konuşmakta, kelimeleri düzgün sıralamakta güçlük çeker. Bu şikayetler çoğunlukla hiçbir iz bırakmadan en geç bir saat içinde kaybolur. Bu durum genelde daha kalıcı ve ağır olan inmenin habercisidir. Bu durumu yaşayan hastaların dörtte birinden fazlasında bir yıl içinde inme gelişir ve bunun sonucunda hasta; hiçbir sorun yaşamadan hayatına devam edebildiği gibi hayati tehlike geçirebilir, sakat kalabilir ya da hiçbir şey olmadan hayatına devam edebilir. Şikayetler çoğu kez yol göstericidir. Doktor hastanın boynunu dinleme aleti ile dinleyerek şah damar hastalığından şüphelenebilir fakat kesin tanı çeşitli görüntüleme yöntemleri ile konur.

Bunlar; karotis renkli doppler ultrasonografisi, manyetik rezonans anjiyografi, bilgisayarlı tomografik anjiyografi, anjiyografidir. Şah damar hastalığının tedavisi, hastalığın derecesine, beynin kanlanmasına ve hastanın genel durumuna göre değişir. En yaygın tedavi yöntemi, darlığa neden olan plağın damar içinden sıyrılarak çıkarılması olan endarterektomi yani damardaki aterom plağının temizlenerek çıkarılması işlemidir. Bu işleme alternatif bir yöntem ise şah damar stentlemesidir. Stentleme, etkili ve başarılı bir yöntemdir. Lokal anestezi ile yapılabilen işlem, kateterle damardaki darlığın genişletilmesi ve içeriye destek bir metal çerçevenin yerleştirilmesidir” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT