1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlıkta skandallar ardı arkası kesilmiyor
Sağlıkta skandallar ardı arkası kesilmiyor

Sağlıkta skandallar ardı arkası kesilmiyor

Diyarbakır Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde skandalların ardı arkası kesilmiyor.

A+A-

Skandallarla kamuoyu gündeminden düşmeyen Genel Sekreterlik, şimdi de hasta ve hasta yakınlarını mağdur etmekte sınır tanımıyor. Geçtiğimiz yıl Diyarbakır merkez ve ilçe hastanelerinin otomasyon programını tek çatı altında ve web tabanlı bir programla hizmet vermeye çalışan Genel Sekreterlik! , adeta bataklığa düşmüş durumda.

Hastanelerde kullanılan otomasyon sistemi  web (internet) tabanlı olduğundan dolayı, programa erişimin hemen hemen her gün ciddi anlamda kesintilerin olduğu ve  sıkıntıların çıktığı öğrenildi.

HASTA VE HASTA YAKINLARI MAĞDUR
Hastanelerde yaşanan bu olumsuz durumdan dolayı, bir çok hasta ve hasta yakını durumdan şikayetçi oldukları ifade ettiler. Konu hakkında  Sağlık Bakanlığı ve Diyarbakır Valiliğine şikayet dilekçeleri ile başvurdukları öğrenildi.

Mağdur olan hastalar şunları söylediler “ Sabahın erken saatlerinde hastaneye geliyoruz, sıra zaten kalabalık 1 saat sıra bekliyoruz, tam sıra geliyor sistem gidiyor, sonra tekrar sistem geliyor, muayene olacağız doktorlar bizden bazı tetkikler istiyor, tam sisteme işlem yapılacak, sistem yine gidiyor. Son 3 aydır olaylar böyle. Hastanede şifa bulmaya gelirken, hastalıklarımız daha fazlalaşıyor. Artık hastanelere gelmekten korkuyoruz.

Ayrıca  olaylar nasıl yaşanıyor akıl sır erdiremiyoruz. Sağlık bakanlığı ve Valiliğimizi göreve davet ediyoruz. Vatandaşın feryadı ve çığlığını duysunlar, böyle rezalet yok.  Diyarbakır’ın sağlığı ile resmen oynuyorlar.

FİBER HATTI KESİLİRSE SİSTEM OUT
Diyarbakır’da bulunan toplam 15 hastanenin otomasyon yazılımın tek bir server’da bağlı olması olayı daha vahim boyutlara taşıyor. Web tabanlı çalışan otomasyon programında fiber internet hattının kesilmesi durumunda bütün hastanelerin veri akışları kesiliyor. Yaşanan bu kesilmeden dolayı hiçbir işlem yapılamıyor.

Diyarbakır’ın teknik alt yapı durumu yetersiz olmasına rağmen, ısrarla bu firma ile  Genel Sekreter Murat Kanğın tarafından bizzat sözleşme imzalaması kamuoyunda soru işareti bıraktı

SİSTEM ÇALIŞMADIĞI İÇİN HASTANELER ZARAR ÜSTÜNE  ZARAR EDİYOR
Hasta muayene edemeyen hastaneler, yapılamayan bu işlemlerden dolayı SGK’ya fatura kesemiyor. Bir önceki yıllarda kesilen faturalarda %70-80 oranlarında düşüş olduğu öğrenildi. Yaşanan bu durum karşısında hastanelerin gün geçtikçe bataklığa sürüklendikleri belirtildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından, Diyarbakır'a gönderilen müfettişler bu konuyu araştırıp, araştırmayacağı merak ediliyor.

HABERE YORUM KAT