1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlıkta engeller kalkıyor
Sağlıkta engeller kalkıyor

Sağlıkta engeller kalkıyor

DİYARBAKIR- Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü tarafından konuşma ve engelli bireylere daha kaliteli sağlık hizmeti vermek için 'İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz' projesi başlatıldı.

A+A-
Sağlık Bakanlığı'nın 'Herkes İçin Sağlık' sloganı ile başlattığı sağlıkta dönüşüm programının en önemli noktasının sağlık hizmeti uygulamalarında herkese eşit ve kaliteli hizmet sunmak olduğunu belirten Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Sait Avar, toplumların gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerinden birinin, sağlık hizmetleri kalitesi olduğunu söyledi.
 
Engelli bireylerin sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştırabilmek adına Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü olarak birçok yenilik yaptıklarını belirten Dr. Mehmet Sait Avar, bu kapsamda işitme ve konuşma engelli bireylerin de engelsiz bir şekilde kurumlarına ulaşabilmesi için “İletişimde Engelleri Kaldırıyoruz” projesini hizmete sunduklarını belirtti.
 
Dr. Avar, “1982 yılında hazırlanan Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi'nde 'Herhangi bir ayrım yapılmaksızın, engelli kişilerin en yüksek sağlık hizmeti standardına ulaşma hakları' vurgulanmıştır. Ancak çoğu işitme ve konuşma engelli birey, işitemediği ve konuşamadığı için sağlık hizmetlerine ulaşamamakta ve birçok hizmetten faydalanamamaktadır. Oysaki engelli bireyler de kaliteli sağlık hizmetlerinden ve sağlık teknolojilerinden en üst düzeyde faydalanma hakkına sahiptir.
 
Proje sayesinde doğrudan kurumumuza başvuramayan ancak bilgiye ve sağlık yardımına erişim ihtiyacı duyan işitme ve konuşma engelli vatandaşlarımız, sadece cep telefonlarını ya da kısa mesaj özellikli sabit hatlı telefonlarını kullanarak 412 223 50 52 numarasından kısa mesaj ile müdürlüğümüze ulaşabilecekler. Alınan mesajlar tarafımızca en kısa sürede değerlendirilecek ve yine kısa mesaj yoluyla engelli vatandaşlarımıza bilgi verilecektir” dedi.
 
Sağlık Müdürü Dr. M. Sait Avar, engelli vatandaşlara daha kaliteli sağlık hizmeti sunmayı hedefleyen bu projeyi Diyarbakır'da uygulayacak olmanın gururunu yaşadıklarını sözlerine ekledi.
 
(AKK-Y)

HABERE YORUM KAT