1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlıkçıya şiddet hasta hakkı değildir
Sağlıkçıya şiddet hasta hakkı değildir

Sağlıkçıya şiddet hasta hakkı değildir

Önceki gün Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde görevli beyin cerrahi Dr. Şerif Turhan'ın, görevi başındayken bıçaklı saldırıya uğraması nedeniyle açıklama yapan Sağlık Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhat Ensarioğlu, “Sağlık çalışanına şiddet bir hasta h

A+A-
Sağlık Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhat Ensarioğlu, önceki gün bir hasta yakını tarafından boğazı kesilen ve ameliyat edilen Selahaddin Eyyübi Devlet Hastanesi'nde görevli beyin cerrahi Dr. Şerif Turhan'ı ziyaret etti.
 
Geçmiş olsun dileğinde bulunan Ensariolu, daha sonda da yazılı bir açıklamada bulundu. Yıllardır sağlıkta dönüşüm projesi adı altında sağlık çalışanlarının mağdur edildiğini dile getiren Ensarioğlu “Sağlıkta dönüşümle sağlık çalışanlarının iş yükü en az beş kart artmış durumdayken biz sağlık çalışanlarına maalesef yine şiddet layık görülmüştür.
 
Uygulanmakta olan sağlık politikası her geçen gün gerek sağlık hizmetini sunanlar açısından gerekse hizmeti alanlar açısından karmaşık bir hal almaktadır. Son zamanlarda yaşanan tüm aksaklıların faturası çalışanlara çıkarıldı. Hastanelerin acil polikliniklerini ve klinikleri basarak fiziksel şiddet uygulayanlara karşı ne yazık ki yeterince bir önlem alınmamaktadır. Tüm yataklı tedavi kurumlarında özel güvenlik ve polis olmasına rağmen bu tür vakalar önlenemediği gibi artarak devam etmektedir” dedi.
 
Hasta memnuniyeti merkezli yaklaşım nedeniyle, çalışan memnuniyetinin geri planda  bırakıldığını da dile getiren Ensarioğlu “Gün geçmesin ki  zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin daha iyi sağlık hizmeti vermek adına  çalışan sağlık çalışanlarımıza zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin şiddet uygulanmıyor olsun. Sağlık çalışanına şiddet bir hasta hakkı değildir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için herkesin üzerine düşeni acil bir şekilde yapmalıdır.  
 
Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesine yönelik tedbirler  tekrar ele alınmalı  ve şiddet uygulayanlara yönelik gerçekleştirilecek yasal müeyyidelerin yeniden gözden geçirilmesi bir zorunluluk olduğu herkesçe bilmelidir. Biz çalışanlar olarak her an ölümle burun buruna gelen, hayat kurtarma mücadelesi verirken şiddete maruz kalarak bir yandan da hayatlarını kaybetme riskiyle görev yapan tüm sağlık çalışanları adına son derece endişeliyiz” diye konuştu.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT