1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlıkçılar tepkili
Sağlıkçılar tepkili

Sağlıkçılar tepkili

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ali Emre'nin, hasta yakınları tarafından dövülmesi üzerine sağlık çalışanları hastane önünde oturma eylemi yaparak saldırıyı kınadı.

A+A-

Diyarbakır Tabipler Odası ile Sağlık ve Sosyal Emekçiler Sendikası üyesi bir grup sağlık çalışanı,  Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde oturma eylemi yaptı.

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ali Emre Tahaoğlu'nun, dün hastaneye gitirilen bir hastanın yakını tarafından o-dövülmesini bugün hastane önünde toplanan yaklaşık 150 sağlık çalışanı tarafından kınandı.

DARP EDİLEN DOKTOR

Sağlık çalışanları adına konuşan Tabipler Odası Diyarbakır Şube Başkanı Cengiz Günay, Türkiye'nin çeşitli kentlerinde doktor ve sağlık çalışanlarının dayak yediğini, hatta öldürüldüğünü hatırlatarak, "Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde bir doktor arkadaşımız, hasta yakını tarafından darp edilmiş, yüzüne ve vücudunun çeşitli yerlerine aldığı darbeler sonucu iş görmezlik raporu almak zorunda kalmıştır. Yine bu hastanede birçok arkadaşımız, hasta yakınlarının saldırısına maruz kalmıştır. Buradan yetkililere sesleniyoruz; bu şiddet daha ne kadar sürecek" dedi.

SAĞLIKÇILAR KINADI

Sağlık çalışanlarına saldırıların birçok nedeni olduğunu ifade eden Günay, "Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin nedenleri çok yönlü olmakla birlikte çalışanları, hasta ve hasta yakınlarıyla karşı karşıya getiren akıl dışı bir sağlık sistemi var. Yine bu hastanede hekimlerin baktığı hasta sayısının fazla olması, randevu almadan gelen onlarca hastaların muayene olmak için onlarca doktor ve sağlık çalışlarıyla tartışmaları, işi yükleri olmasına rağmen doktor ve çalışanların il ve ilçelere görevli olarak gönderilmeleri hastane yetkililerinin kalıcı tedbirler almak yerine sorunları ötelemeleri gibi birçok sorunla karşı karşıyayız. Sağlık çalışanlarına dayak atanlar yine ellerini kollarını sallayarak ortada dolaşıyor. Ertesi gün de dayak attıkları sağlıkçıyı tehdit etmeye devam ediyor. Sağlıkta şiddeti önleyecek gerçek bir düzenleme yapılmadan bu konuda bir ilerleme olmayacağı çok açık, bunu yöneticilerden ivedilikle bekliyoruz. Bu şartlarda iyi hekimlik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, teknisyenlik yapılamaz" diye konuştu.

5 DAKİKALIK OTURMA EYLEMİ

Sağlık çalışanları, yapılan konuşmanın ardından hastane önünde 5 dakikalık oturma eylemi yaparak olaysız bir şekilde dağıldı.

Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde dün hasta yakını tarafından dövülen Kadın Doğum Uzmanı Dr. Ali Emre Tahaoğlu'na hatanede 5 günlük 'iş göremez' raporu verilmiş ve saldırgan hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT