1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlıkçılar sokağa çıkma yasağına karşı
Sağlıkçılar sokağa çıkma yasağına karşı

Sağlıkçılar sokağa çıkma yasağına karşı

Diyarbakır’da çeşitli hastane ve sağlık merkezlerinde görev yapan doktor ve sağlık çalışanları, sokağa çıkma yasağının 23'üncü güne girdiği Sur İlçesi'nde yaşananlara dikkat çekmek için basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

A+A-

Aralarında doktor ve hemşirelerin bulunduğu bir grup sağlık çalışanı, Sur İlçesi'nde devam eden sokağa çıkma yasağına tepki ve yaşananlara dikkat çekmek için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde oturma eylemi düzenledi. 'Ölüme karşı yaşam, siyaha karşı beyaz duruş' yazılı pankart açan beyaz önlüklü sağlık çalışanları, 1 saat sessiz oturma eylemi gerçekleştirdi.


Sağlık çalışanları adına konuşan Dr. Cegerğun Polat, bugünden itibaren oturma eylemlerini devam ettireceklerini, yarın 5 doktorun, Sur İlçesi'ndeki çatışmalarda yaralı ve hasta olanlara müdahale etmesi için girişimde bulunacaklarını belirterek, "Herkesin bildiği bir şeyi, burada sessizce haykırmak için oturduk.

Bizler, yaşamak ve yaşatmak için çaba gösteren bir meslek grubunun üyeleriyiz. Bugün 200 metre ilerimizde ciddi bir savaş yaşanıyor. Biz bu savaşın neden olduğunu, gerekçe ve yöntemlerini biliyoruz. Bunu asla unutmayacağız. Sağlıkçı hafızamız bunu yerinde tutacaktır. Bu şehirde yaşayanlar olarak bunu unutmayacağız. Bundan sonra buna göre davranacağız. Sonraki günlerde bu eylemimize benzer şekilde oturma eylemimize devam edeceğiz. Daha sonra bunu beyaz nöbete dönüştürmeyi düşünüyoruz. Türkiye'deki sağlıkçıların buradaki duyarlılığa ortak olmasını bekliyoruz. Yarın 5 arkadaşımızın Sur İlçesi'ne girmesi için bir başvurumuz olacak. Yanımıza çantalarımızı alacağız. İçeriye girip, yaralı ve hasta olanlara bakmak istiyoruz" dedi.


Yapılan konuşmanın ardından sağlık çalışanları 1 saatlik sessiz oturma eyleminin ardından dağıldı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler