1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlıkçılar şiddet ve saldırıları kınadı!
Sağlıkçılar şiddet ve saldırıları kınadı!

Sağlıkçılar şiddet ve saldırıları kınadı!

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu Diyarbakır’ın Kulp ilçesi Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu Hekimi Dr. Abdullah Biroğul’un PKK’lılar tarafından öldürülmesini kınadı. Açıklamasında sağlık hizmetinin her kese lazım olduğunu belirten Ensari

A+A-

İnsan hayatının herşeyden değerli ve kutsal olduğunu belirten Ensarioğlu, “İnsan hayatı her şeyden değerli ve kutsaldır. Bütün dinler, sistemler ve inançlar insanın saadeti için var olduğu iddiasındadır.

Bir insanın hayatına kast etmek, onun hukukunu, düşüncesini, fikrini, inancını, kişiliğini ve özgürlüğünü de yok saymak ve öldürmek demektir.  Bir insan daha az sancı çeksin, daha az uykusu kaçsın, daha sağlam bir bedene sahip olsun, daha huzurlu ve uzun yaşayabilsin diye didinen sağlıkçılara toplum olarak hepimiz minnet ve takdir içinde olmalıyız. İnsan ‘Can’, doktor ‘Canan’dır. Hekim, Allah’ın ‘Şafi’ sıfatının tecellisidir” dedi.


Sağlıkçılara yapılan saldırıların son bulması gerektiğini de sözlerine ekleyen Ensarioğlu, “Ancak son dönemlerde savaşta bile dokunulmayan doktor, hemşire, sağlık memuru ve diğer sağlıkçılara yönelik barbarca saldırıların olduğuna şahitlik etmekteyiz. Hatta bir canı kurtarmak, bir yarayı sarmak için yola çıkan ambulansların bile Molotoflarla yakıldığı ve silahlarla tarandığı görülmektedir. Bunun en son örneği de Kulp ilçesi Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu Hekimi Dr. Abdullah Biroğul’un katledilmesi olmuştur. Hiçbir neden, hiçbir bahane ve hiçbir propaganda bunları haklı ve meşru gösteremez. Bunu yapanlar hangi ideoloji ve gerekçenin arkasına saklanırlarsa saklansınlar vicdan ve duygu yoksunudurlar” diye konuştu.
 
PKK’lıların saldırısı sonucu hayatını kaybeden meslektaşları Dr. Abdullah Biroğul’a rahmet dileyen Ensarioğlu, “Doktorumuza Allahtan rahmet, kederli ailesine ve sağlık camiasına başsağlığı diliyor; faillerin bir an önce yakalanarak hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz.

Can güvenliği; mal, mesken, seyahat, düşünce ve inanç hürriyetinden de önce gelir. Canımıza kast edenler; hürriyetimize, kişiliğimize, inancımıza, ekmeğimize ve topyekûn değerlerimize kast etmiş bulunurlar. Diyarbakır Sağlık Sen olarak; Sağlık çalışanlarımızın güven ve huzur içinde kutsal görevlerini yapabilmeleri için her alanda ve her zaman yanlarında olduğumuzu, insanlarımızın canına ve huzuruna kast edenlerin de asla muvaffak olamayacaklarını ilan ediyor ve bir kez daha Dr. Abdullah Biroğul’a rahmet ve mağfiret diliyoruz” dedi.
 
    

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler