1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı'ndan saldırılara tepki
Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı'ndan saldırılara tepki

Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı'ndan saldırılara tepki

DİYARBAKIR - Son dönemlerde yaşanan olaylarda sağlıkçıların da hedef haline getirilmesine Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası (Sağlık-Sen) Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu tepki gösterdi.

A+A-

Son günlerde artan ve giderek şiddetlenen çatışma ortamında sağlıkçılar da hedef haline geldi.

 

Bölgedeki birçok kentte hem hastanelere hem de hastalara yetişmeye çalışan ambulanslara yönelik çeşitli saldırılar yapıldı. Söz konusu durum bölgede görev yapan sağlıkçıları da tedirgin ediyor. Sağlık-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, İHA muhabirine yaptığı açıklamada hem saldırılara tepki gösterdi hem de çağrıda bulundu.


Sağlık çalışanlarının savaş ortamında veya buna benzer birçok ortamda asla görevlerini yarıda bırakmadıklarını ve en iyi şekilde yaptıklarını kaydeden Ensarioğlu, sağlık personelinin görevini yaparken din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın vatandaşlara daha iyi hizmet sunmak için çalıştığını söyledi.

 

Son yıllarda sağlık alanında birçok şiddet olayıyla karşı karşıya kalmış durumda olduklarını anlatan Ensarioğlu, "112 çalışanları çatışma ortasında kaldıkları ve ambulansların camlarının kırıldığı ve şiddete maruz kaldıkları da görülmektedir. Savaş dönemlerinde bile hiçbir zaman ambulanslara dokunulmamıştır. Temennimiz ambulanslara ve sağlık çalışanlarına dokunulmamasıdır" dedi.

 

"CİDDİ ANLAMDA SIKINTI YAŞIYORUZ"


Sağlık çalışanlarının kutsal bir görevi yerine getirdiğine de işaret eden Ensarioğlu, "Bunu yaparken asla ayrım yapmazlar. 7/24 çalışırlar, bayram ve pazar demeden çalışırlar. Görüyoruz ve duyuyoruz. Ambulansların camları ile sağlık personelleri darp ediliyor. Günümüzde olmaması gerekendir. Şiddet asla tercih edilmemelidir.

 

Sadece 112 sağlık personellerine saldırılar mevcut değildir. Komuta merkezindeki çalışanlarda sıkıntılar içindedir. Bunlara rağmen en iyi hizmeti ve acıyı dindirmek için halka hizmet etmektedirler. Türlü türlü 112 hattına talepler gelmektedir. Birçok çalışan duymazlıktan geliyor. Ciddi anlamda sıkıntı yaşıyorlar" diye konuştu.
Diyarbakır’da veya bölgede sadece sağlık personellerine saldırıların mevcut olmadığını aktaran Ensarioğlu, şunları kaydetti: 


"Batıda da bulunan birçok ilde ambulanslar taşlanıp sağlık personelleri darp ediliyor. Bu sadece Güneydoğu’da mevcut değildir. Türkiye genelinde sağlık personelleri ciddi sıkıntılar ve sorunlar yaşıyorlar.

 

Diyarbakır’da sağlık ciddi anlamda sıkıntılıdır. Türkiye’de dönüşüm ve gelişim yaşandı ancak Diyarbakır ayağı aksadı. Bu ilin milletvekilleri, sivil toplum temsilcileri ve dinamikleri bir araya gelip bu sorunları ele almalı

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler