1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sağlık hizmetlerini sordu
Sağlık hizmetlerini sordu

Sağlık hizmetlerini sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, yazılı bir önerge ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na, sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelerdeki sağlık hizmetlerinin istatistiklerini sordu.

A+A-

TBMM Başkanlığı’na konu ile ilgili önerge veren Aydoğan 10 Şubat tarihli TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, İzmir Milletvekili Musa Çam’ın abluka altında bulunan bölgelerdeki sağlık hizmetine ilişkin sorusunun, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yanıtlandığını hatırlatarak “Şu anda bütün aile hekimlerimiz kendi listesinde olan tüm hastalarını veya tüm listesindeki kişileri, vatandaşlarımızı arıyor, “Evinde değilse nerede? Diyarbakır’da değilse köyünde mi? Diyarbakır’da değilse İstanbul’a, İstanbul’da Esenyurt’ a ne kadar gitmiş?” İşte “Cizre’den farklı illere veya farklı köylere hangi hamile anne gitmiş? Aşısı takip edilmesi gereken hangi çocuk hangi adrese gitmiş? Diyaliz hastalarımızın durumu ne? Evde sağlık hizmeti alan hastalarımızın durumu ne, varsa mağduriyetleri, nasıl gideririz?” diye bütün bu çalışmaları günlük, anlık yapan ve takip eden bir yapımız var’ şeklinde komisyon tutanaklarına geçmiştir” dedi.

Aydoğan, bu açıklamalarının ardından Bakan Müezzinoğlu’nun yazılı olarak yanıtlamasını talep ettiği soruları da şöyle sıraladı:

“Bu bölgelerde kaç aile hekimi aktif olarak sağlık hizmeti vermektedir? Abluka altındaki bölgelerde bu güne kadar kaç kişi aile hekimleriniz tarafından aranmıştır? Aranan kişilerden kaçı evini terk etmiştir? Aranan kişiler nerelere göç etmiştir? Aranan kişilerden kaçı gebedir? Aşısı takip edilmesi gereken kaç çocuk vardır? Aşı takibi yapılan çocuklardan kaçı farklı yere gitmiştir? Aşı takibi yapılan çocuklar nerelere gitmişlerdir? Bu bölgelerde kaç diyaliz hastası vardır? Hastaların durumu nedir? Evde sağlık hizmeti alan kaç hasta vardır? Son durumları nelerdir? Evde sağlık hizmeti alıp da mağdur olan vatandaş var mıdır? Varsa mağduriyetleri ne şekilde giderilmiştir? Şu ana kadar Bakanlığınızca çatışmalı bölgelerde sağlık hakkına erişebilen kişi sayısı nedir?”

 

(Baver Değer)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler