1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık emekçilerinin 'Beyaz duruş'u sürüyor
Sağlık emekçilerinin 'Beyaz duruş'u sürüyor

Sağlık emekçilerinin 'Beyaz duruş'u sürüyor

Sur'da süren yasağa karşı nöbet eylemi başlatan sağlık emekçileri, 13'üncü günde karlı havaya rağmen beyaz önlükleriyle direniyorlar.

A+A-

 "Ölüme karşı yaşama, siyaha karşı beyaz duruş" sloganını benimseyen sağlık emekçileri, önümüzdeki günlerde direnişlerini farklı emek örgütleriyle birleştirerek büyütmeyi planlıyor.


Diyarbakır Sur'da özyönetim direnişlerine devletin saldırılarına karşı direniş sürerken, abluka altındaki mahallelerde sivil halkın sağlık ihtiyacını karşılamalarına izin verilmesi talebiyle, "Ölüme karşı yaşam, siyaha karşı beyaz duruş" sloganıyla 12 gündür Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde nöbet tutan sağlık emekçilerinin kararlı bekleyişi sürüyor. Oturma eylemi başlamadan önce sürekli Sur'a girmeye çalışan, ancak polisler tarafından engellenen sağlık emekçileri, bir an önce yasakların kalkmasını bekliyor.

 

Karlı ve soğuk havada ateş etrafında oturan sağlık emekçileri, belediyeden gelen kaçak çay ile içlerini ısıtıyor. Ateş için sürekli 2 kişi tahta kırmak ile meşgul olurken, 2 kişi de sürekli yanan ateşin sönmemesi için çaba sarf ediyor.
 
Güneş gazetesi hedef gösterdi


Sağlık emekçileri, bugünkü nöbet eyleminde daha çok sohbetlerini, Güneş gazetesinin iftira içerikli ve hedef gösterici haberinin havuz medyası tarafından provokatörce işlenmesi ve yine Cizre'de katledilen sağlık emekçisi Aziz Yural'ın "pkk'lı" ilan edilmesi oluşturdu.

 

Sağlık emekçilerinin nöbet sırasında değişmeyen tek tartışma konusu ise Sur. Sohbet aralarında bazı önde gelen doktorların ve ailelerin de sosyal medyada tehdit edildiklerini ve bu konunun kendilerini nöbetteyken güvenlik önlemi almaya sevk ettiğini ifade ediyor. Nöbet eylemi sırasında, sürekli bir ziyaretin olduğunu da eklemek mümkün. Yoldan geçen yurttaşlar, kurumlar, milletvekilleri sağlık emekçilerini ziyaret ederek, direnişe destek veriyor.
 
Direnişi büyütme çabası


Sürekli tartışma yürüten sağlık emekçileri, forum yaparak, başta Sur olmak üzere Kürdistan'ın diğer kentlerinde devam edem abluka ve saldırıları tartışıyor. Patlama ve ambulans sesleri altındaki bekleyiş 13'üncü gününde devam ediyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler