1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık emekçileri Lice'de
Sağlık emekçileri Lice'de

Sağlık emekçileri Lice'de

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi, Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) gibi sağlık meslek örgütlerinin temsilcilerinden oluşan heyet, Silvan’ın ardından Lice’de de incelemelerde bulundu,Heyet hasta

A+A-

Aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Sağlık Meclisi, Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) gibi sağlık meslek örgütlerinin temsilcilerinin de olduğu sağlıkçılar heyeti, Diyarbakır önceki gün Silvan'da yaptıkları inceleme ve düzenledikleri barış nöbetinin ardından Lice'ye geçti.


İlk olarak Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde başlatılan askeri operasyona karşı Hurê (Gömeç) köyünde devam eden canlı kalkan eylemcilerini ziyaret eden sağlık emekçileri, ardından ilçe merkezine geçti. Özel hareket polislerince 14 Ağustos'ta basılarak terör estirilen Halis Toprak Vakfı Lice Devlet Hastanesi'ne geçen sağlık emekçileri, burada hastane çalışanlarından bilgi aldı. Daha sonra hastane önüne geçerek açıklama yapan SES Genel Eşbaşkanı Gönül Erden, "1 Eylül'de keşke barışı konuşabilseydik. Ama 1 Eylül'de insan ve doğa katliamını, şiddeti, savaşı konuşuyoruz. Keşke bunları konuşmuyor olsaydık. Biz artık bunları ne yaşamak ne de konuşmak istiyoruz" dedi.


AKP hükümetinin ülkeyi bir kaosa ve bu kaosla beraber erken seçime götürdüğünü belirten Erden, "Biz sağlık emekçileri olarak 7 Haziran seçimlerinde kendilerine oy vermeyeceğimizi belirtmiştik. Buradan bir kez daha belirtiyoruz. Sağlık emekçileri 1 Kasım'da da sana oy vermeyecek ve 1 Kasım'da iktidarını tekrardan yerle bir edecek" diye konuştu.


İnsan ve doğa katliamından geri durmayan AKP hükümetinin sağlık emekçilerini de tehdit eder hale geldiğini belirten Erden, "Sağlık emekçileri silah altında sağlık hizmeti verme zorunda bırakıldı. Sağlık çalışanı arkadaşlarımız katledilmeye başlanılıyor. Bizlerin artık ölümlere tahammülü yok. Hiç kimse bizden savaşta cephe olmayı beklemesin. Barış mücadelemizi yürütmeye devam edeceğiz. Sağlık mücadelesiyle beraber barış mücadelesi de yürüteceğiz çünkü savaşta sağlıktan bahsetmemiz mümkün değildir" ifadesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler