1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık ekiplerine uygulanan şiddete kınama
Sağlık ekiplerine uygulanan şiddete kınama

Sağlık ekiplerine uygulanan şiddete kınama

DİYARBAKIR- Derman Baba Yetiş Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Acu, 112 Acil Servis ekiplerine yönelik uygulanan şiddet içeren davranışları kınadığını söyledi.

A+A-

Acu, “Evde, okulda, iş yerinde, sokakta veya herhangi bir yerde acil bir sağlık sorunuyla karşılaştığımızda, sabit, ankesörlü, araç veya cep telefonundan doğrudan 112 numarasını tuşlayarak aradığımız 112 Acil Servis hizmeti sayesinde pek çok kritik durumda hasta veya yaralı vatandaş, hemen en yakın hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmakta. Ancak insan hayatı açısından büyük önem taşıyan 112 Acil Servis hizmetini ifa edenler, maalesef hak etmedikleri durumlarla karşı karşıya kalıyorlar.

Dün bir hasta yakını beni arayarak yardım istedi. Yaşlı bir hastası olduğunu, ancak hiç bir hastanenin, hastasını yatırmak istemediğini belirtti. Bunun üzerine hemen Diyarbakır Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Yusuf Yağmur'u arayıp, durumu bildirdim. Başhekim Yusuf Yağmur, hasta için ne gerekiyorsa, bir an önce yapılması yönünde talimat verdi. 112 Acil Sağlık Hizmeti sunan bir ambulans ile söz konusu hastanın evine giderek, hastayı ambulansla hastaneye götürdük. Hastanede gerekli tetkik ve tahliller yapılarak, hasta tedavi altına alındı.

Ancak hastayı ambulansla evinden alıp, hastaneye getiren 112 Acil Servis ekipleri, hasta yakınlarının hakaretlerine maruz kaldıklarını belirtti. 'Geç geldiniz' diyerek hakarete uğrayan sağlık ekiplerine yapılan bu muameleyi şiddetle kınıyorum. Gerek sağlık kurumlarında ve gerekse 112 Acil Servis Hizmeti sunanlara insanlık dışı muamelede bulunanları bir kez daha kınıyorum” dedi.

 

(YRT-AŞ-Y)