1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık çalışanlarından sessiz yürüyüş
Sağlık çalışanlarından sessiz yürüyüş

Sağlık çalışanlarından sessiz yürüyüş

DİYARBAKIR- Diyarbakır’da bir araya gelen sağlık çalışanları, son dönemlerde meslektaşlarına yönelik düzenlenen saldırıları kınamak için sessiz yürüyüş düzenleyip basın açıklaması yaptı.

A+A-

Diyarbakır Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen ve aralarında Tabip Odası, Sağlık ve Hizmet Emekçileri Sendikası, Eczacılar Odası, Pratisyen Hekimlik Derneği, Aktif Aile Hekimlik Derneği ile Mezopotamya Toplum ve Sağlık Derneği üyelerinin de bulunduğu sağlık çalışanları, buradan Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü’ne kadar yürüdü.

 

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı yürüyüşün ardından grup, hayatını kaybeden doktor ve sağlık çalışanları için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından grup adına basın açıklamasını Pratisyen Hekimlik Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Dr. Civan Gökalp okudu. Dr. Civan Gökalp, 7 Haziran seçimleri sonrasında ülkenin içine çekilmek istenildiği savaş ve kaos ortamından herkes gibi, sağlık çalışanlarının da olumsuz etkilendiğini söyledi. Savaş ortamında bile korunması gereken sağlık tesisleri, ambulanslar ve sağlık personelinin Türkiye’de ilk defa saldırıya uğradığını kaydeden Dr. Gökalp, “Sivillerin, çocukların ve kadınların öldürülmeleriyle birlikte, sağlık personeli ve sağlık tesislerine yapılan saldırılar devam ediyor.

 

Sağlık personelleri tehdit edildi, başlarına silah dayatıldı, zorla çatışma ortamına götürülmek istenildi, aile sağlık merkezleri basılıp, kurşunlandı. Ve artık yüreğimizin dayanamadığı, hepimizi kahreden eczacılarımız, hemşirelerimiz ve doktorlarımız öldürüldü. Saldırılar kimden gelirse gelsin tüm bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Tüm bu olayların bir an önce aydınlatılmasını istiyoruz. Sağlık hizmeti yapan bizler, bir kez daha haykırıyoruz, artık yeter. Beyaz önlüklerimiz barışı temsil etmektedir, önlüklerimizi kana bulamayın.

 

Beyaz önlüklerimiz beyaz kefenlerimiz olmasın. Bizler yaşatmak için varız. Kurşunun çıktığı namlu kimin olursa olsun, bizleri katletmemeli, yaşam haklarımızı ellerimizden almamalılardır. Bizler mesleklerimizi icra ederken ırk, dil, din, cinsiyet, siyasi düşünce ve toplumsal sınıf ayrımlarını asla gözetmiyoruz. Sağlık çalışanları olarak, içtiğimiz yemin gereği, kim olursa olsun, anne rahmine düştüğü andan itibaren insanlara ve insanlığa hizmet ediyoruz. Beyaz önlüklerimiz barışın, kardeşliğin, huzurun, sağlığın sembolüdür. Bir an önce ülkede barışın tesis edilmesi, ölüm ve savaş politikalarından vazgeçilmesi gerekmektedir” dedi.


Grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.


(YRT-SO-Y)

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler