1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık çalışanlarına darp
Sağlık çalışanlarına darp

Sağlık çalışanlarına darp

DİYARBAKIR- Diyarbakır Tabip Odası, hasta yakınları tarafından darp edilen sağlık personelleri için basın açıklaması yaptı.

A+A-

Hasta yakınları tarafından darp edilen sağlık personelleri için toplanan Diyarbakır Tabip Odası üyeleri bu tür olayları kınadıklarını açıkladı. Diyarbakır Tabip Odası adına basın açıklamasını yapan pratisyen hekim Cengiz Günay, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin çok yönlü olduğunu belirterek sağlık personellerini, hasta ve hasta yakınlarıyla karşı karşıya getiren bir sağlık sisteminin olduğunu belirtti.

Günay, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesin'nde yoğun bakım hemşiresi olan Rabia Önal'ın ve 26 Nisan akşamı özel bir hastanenin acil servisinde görevli olan Doktor Ahmet Güneş'in 2 hasta yakını tarafından darp edilmesi sonucu çalışamaz duruma gelindiğini söyledi. Günay, "Sağlıkta dönüşümün doğurduğu tüm bu sorunlar karşısında sağlıkta şiddetin önlenmesi için pek çok eylem ve etkinlik yapıldı.

TBMM'de sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını araştırmak için komisyon kuruldu. Komisyon toplantılarına katıldık, şiddete ilişkin görüşlerimizi ifade eden raporlar verdik. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti azaltmaya katkısı olacak bir yasal düzenleme gerekiyor. Sağlık çalışanlarına dayak atanlar yine ellerini kollarını sallayarak ortada dolaşıyor, ertesi gün dayak attıkları sağlıkçıyı tehdit etmeye devam ediyor. Şiddeti önleyecek gerçek bir yasal düzenleme yapılmadan bu konuda bir ilerleme olmayacağı çok açık, bunu yöneticilerden ivedilikle bekliyoruz. Göstermelik yasal düzenlemeler değil, samimiyet bekliyoruz'' dedi.

Halka daha iyi sağlık hizmetini sunabilmek için çağrıda bulunan Günay, hükümeti, şiddeti doğuran emekçileri ve halkı mağdur eden bu sistemi ortadan kaldırmaya, iş kolundaki sağlık emek ve meslek örgütlerini birlikte çözüm üretmeye davet etti. Yapılan basın açıklamasının ardından grup sessizce dağıldı.

(EMA-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT