1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Sağlık çalışanları tehdit altında”
“Sağlık çalışanları tehdit altında”

“Sağlık çalışanları tehdit altında”

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyince Diyarbakır’da düzenlenen Genel Yönetim Kurulu toplantısında konuşan TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, Türkiye’nin bu bölgesinde sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanlarının tehdit altında olduğunu ifade e

A+A-

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyinde Diyarbakır’da Genel Yönetim Kurulu (GYK) toplantısı düzenlendi. Liw Hotel Konferans Salonu’nda düzenlenen GYK toplantısına, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, Doğu ve Güneydoğu Bölgesi tabip odası başkanları katıldı.


TTB Merkez Konseyi Başkanı İlhan, toplantı öncesi düzenlediği basın toplantısında, Son 4 aydır bölgede insan haklarına, yaşam hakkına, uluslar arası hukuku da aykırı biçimde sağlık çalışanlarına ve tesislerine yönelik saldırılar gerçekleştirildiğini belirterek, “Ambulanslar, hastaneler taranıyor, baskına uğruyor. Sağlık çalışanları öldürülüyor. Bu süre içinde önce hemşire Eyüp Ergen, sonra meslektaşımız Abdullah Biroğul öldürüldü. Son olarak geçtiğimiz hafta Beytüşşebap’ta taranan ambulansta can kurtarmak için yola çıkan şoför Şeyhmuz Dursun öldürüldü. Ondan önceki hafta da Tunceli’de bir ambulans taranmış ve meslektaşlarımız canlarını zor kurtarmışlardır” dedi.
 
Sağlık hizmetleri ve çalışanlar tehdit altında


“Gün geçmiyor ki sokağa çıkma yasakları ilan edilmesin, sokak çatışmaları yaşanmasın” diyen İlhan, şöyle dedi:
“Silvan’da, Cizre’de, Beytüşşebap’ta, Yüksekova’da, Varto’da örnekleri yaşandı. İnsanlar acil hastalarını dahi hastanelere götüremiyorlar, hekimler hastanelere gidip hizmet veremiyor, çocukların aşıları yapılamıyor, elektrikler, sular kesiliyor, salgın hastalıklar ortaya çıkıyor. Evet açıkça söylüyoruz. Türkiye’nin bu bölgesinde sağlık hizmetleri ve sağlık çalışanları tehdit altında. Sağlık çalışanları ölüyor, görevlerini yapamıyor. Konuyu görüşmek istiyoruz. Sağlık Bakanı ve İçişleri Bakanı randevu vermiyor, görüşmekten kaçıyor.
 
Sağlık Bakanı ölümler üzerinden propaganda peşinde


Sağlık hizmetlerinin bağımsız ve tarafsızlık içinde yürütülmesinden, sağlık çalışanlarının ve sağlık tesislerinin korunmasından sorumlu olan Sağlık Bakanı ölümler üzerinden propaganda peşinde. Hekimliğini unutmuş, son olarak ambulans Şeyhmuz Dursun’un ölümünde açıkça gördüğümüz gibi siyasetçi yönü fazlasıyla ağır basmış durumunda. Sağlık Bakanı’na soruyoruz: Ambulans şoförü Şehmuz Dursun’un öldürülmesiyle ilgili gerekli araştırma yapılmakta mıdır? Resmi açıklamamız ile görgü tanıklarının, olay görüntülerinin çeliştiği anlaşılmaktadır. Hasta kurtarmaya giden ambulansı kimler taramıştır. Bu açık insanlık suçunun failleri ortaya çıkarılacak mıdır? Bu olayların bir daha yaşanmaması için Sağlık Bakanlığı’nın bir girişimi var mıdır?”
 
Çatışan taraflara çağrı


İlhan, Çatışan tüm tarafların sağlık tesislerine, ambulanslara ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılardan uzak durması gerektiğini ifade ederek, “Sağlık çalışanlarının korunması gerektiği yaşamsal gerçeğine saygı göstermelidirler. Biz hekimler kararlıyız. Mesleğimizi evrensel hekimlik değerlerine bağlı kalarak, tüm yurttaşlarımızın yaşam hakkını gözeterek yapmaya devam edeceğiz. İçişleri Bakanlığı görevlerini en zor koşullarda yapmaya çalışan sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almalıdır. Sağlık Bakanlığı hekimliğin ve sağlık hizmeti veren herkesin onuruna ve an güvenliğine sahip çıkmalıdır” diye konuştu.
 

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler