1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık çalışanları maaş alamadı
Sağlık çalışanları maaş alamadı

Sağlık çalışanları maaş alamadı

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde asgari ücret alan işçilerin aybaşında ayması gereken maaşlarını henüz almadıkları ortaya çıktı. Alacakları maaşlara göre ödemelerini planlayan işçiler çok zor duruma düştü.

A+A-
Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan bin 200'e yakın temizlik, güvenlik ve otomasyon işçisi, maaşlarını alamadıklarını iddia etti. 
 
Gaziyaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde taşeron şirketlerine bağlı olarak temizlik, güvenlik ve otomasyon görevinde çalışan yaklaşık bin 200 işçi, maaşlarının her ayın biri ile 5'i arasında yatırılması gerekirken ayın 15'i olmasına rağmen halen yatırılmadığını iddia etti. 
 
İsimlerinin yazılmasını istemeyen bazı işçiler, “Yol parası için bile borç alıyoruz. Kiralarımızı, kredi kartı borçlarımızı yatıramadık. Biz sadece hakkımız olan parayı istiyoruz. Evimize ekmek götüremez duruma geldik” diyerek sıkıntılarını anlattılar. 
 
Hastanede görevleri dışında çalıştırıldıklarını da savunan işçiler, temizlik dışında her işi yaptıklarını, zor koşullara rağmen bir de maaşlarının ödenmemesinin canlarına tak ettiğini söylediler. İşçiler, “Her gün evde kavga var çocuklarımıza süt alamıyoruz. Bize verilen asgari ücret ama kendileri 10 bin TL maaş alıyorlar. Çok perişanız çaresiz kaldık. Hiç kimse bize sahip çıkmıyor hastane yetkilileri bu konuda duyarsız oysaki hastanenin tüm yükünü asgari ücretliler çekiyor. Aynı zamanda çocuklarımızı okula gönderirken parasız gönderiyoruz. Anlatmakla bitiremediğimiz sorunlarımız var hiç bizi düşünmüyorlar çok zor durumdayız, geçinemiyoruz” diyerek adeta isyan ettiler. 
 

HABERE YORUM KAT