1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık çalışanları iş bıraktı
Sağlık çalışanları iş bıraktı

Sağlık çalışanları iş bıraktı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Diyarbakır Tabip Odası ve Diş Hekimleri Odası Diyarbakır Şubesi'nce düzenlenen eylemde, sağlık çalışanları bir gün iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

A+A-
Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen SES, Tabip Odası ve Diş Hekimleri Odası Diyarbakır şubesi üyeleri, 14 Mart Tıp Bayramı'nı halay çekip kutladıktan sonra basın açıklaması düzenledi.
 
Basın açıklaması öncesi bir konuşma yapan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erdem, bugün sağlık meslek örgütleri olarak yine alanlarda olduklarını söyledi. Sağlık hakkı için sağlık hizmeti sunmadıklarını belirten Erdem, “Ek ödemeler maaşımıza yansısın ve onurluca bir yaşam için yetecek temel ücret diyoruz. Biz 40 yıldır bu mücadeleyi veriyoruz ve fiili hizmet zammı bizim hakkımızdır, mücadelemizle kazanacağız diyoruz. Çalışma koşullarımız düzeltilsin, esnek, güvencesiz, angarya çalışma derhal yasaklansın” dedi.
 
Tabip Odası Diyarbakır Şube Başkanı Cengiz Günay da, halkın sağlığı için bugün acil servisler dışında sağlık hizmeti üretmediklerini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Çalışma ortamları sağlıksız, çalışma temposu, çalışma süreleri, dinlenme süreleri, nöbet ortamları hepsi sağlıksız. Adeta bir kölelik düzeni. Anayasa'nın yasakladığı angarya serbest olmuş. Bu tablo sağlık çalışanları için de hastalar için de iç açıcı değil. İnsanüstü bir çabayla insanlık dışı koşullarda çalışıyoruz. Çalışma koşullarımız acil düzeltilsin. Çalışırken de emeklilikte insanca yaşayabilecek güvenceli bir gelir talep ediyoruz. Yıllarca haftada 40 saatlik yasal sürenin çok üzerinde ve ağır koşullarda çalıştığımız halde bugüne dek bir türlü verilmeyen fiili hizmet zammını talep ediyoruz." 
 
Sağlık alanındaki eğitimin niteliğinin giderek bozulduğunu anlatan Günay, şunları söyledi: "Bu halkımızın geleceğini tehdit etmekte. Sayıyı değil niteliği önceleyen bir politikayı talep ediyoruz. Nitelikli sağlık hizmetini, bütün yurttaşlarımızın sağlık hizmetine ulaşabilmesini talep ediyoruz.
 
Ocak ayı başından beri her Cumartesi olduğu gibi 14 Mart'ta da aile hekimlerinin ve ASM çalışanlarının nöbet direnişinin süreceğini bir kez daha hatırlatıyoruz.”
Grup, basın açıklamasının ardından dağılırken, muayene olmaya gelen hastalar, doktorların iş bıraktığını öğrendikten sonra hastaneden ayrılmak zorunda kaldı.
 
(YRT-HO-Y)

HABERE YORUM KAT