1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık Bakanlığı'ndan dev ambulans kampanyası!
Sağlık Bakanlığı'ndan dev ambulans kampanyası!

Sağlık Bakanlığı'ndan dev ambulans kampanyası!

Sağlık Bakanlığı, bölgedeki televizyon kanallarına, ambulanslara dair hazırladığı kamu spotlarını göndererek farkındalık yaratılmasını istedi.

A+A-

24 Temmuz 2014 tarihi itibariyle bölge il ve ilçelerinde başlayan sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte yüzlerce sivil katledildi. Bunlardan onlarcası olay yerine ambulans gitmediği için, günlerce ya sokak ortasında can çekişerek ya da yurttaşlar tarafından yastıkların içindeki pamuklarla kanamaları durdurulmaya çalışılarak hayatta tutulmaya çalışıldı. En son Cizre'de Cihan Karaman, Serhat Altun, Hüseyin Paksoy, Helin Öncü ve Mehmet Kaplan için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tedbir kararları almasına rağmen, karar uygulanmadığı için Helin Öncü dışındaki gençler basit yaralamalara rağmen yaşamlarını yitirdi.
 
Yine Taybet İnan, olay yerine ambulansın gitmesine izin verilmediği için 7 gün boyunca sokak ortasında can çekişerek yaşamını yitirdi. 6 gün önce 28 yaralının bulunduğu Cizre'nin Cudi Mahallesi'ndeki bir eve ambulans gönderilmediği için 5 yaralı daha yaşamını yitirirken, hala aralarında ağır yaralıların da bulunduğu 23 yaralı ise bir bodrum katında bekleyişlerini sürdürüyor.
 
Hem sosyal medyada hem de AİHM tarafından yaralıların ambulansla hastaneye k aldırılması için başlatılan kampanyalara rağmen, sessizliğini korumayı sürdüren Sağlık Bakanlığı, kötü izlenimi giderebilmek için, aylar öncesinden hazırlanan ve zaten birçok televizyon kanalında verilen ambulans kamu spotlarının dolaşıma sokulmasını istedi.
 
Diyarbakır'da yayın yapan Söz, Can, TV21, Amed, Özgür Gün, Rehber, Diyar ve Jiyan Tv'ye "112 Medya Kampanyası" konulu üst yazıyla 2 kamu spotu gönderen Diyarbakır Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, "112 acil çağrı hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi" konularında toplumsal farkındalığın arttırılması amacıyla medya kampanyası başlatıldığı ve bunların televizyonlarda yayınlanmasını istedi. 

 

53384.jpg

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler