1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık Bakanlığı yöneticileri Diyarbakır’da
Sağlık Bakanlığı yöneticileri Diyarbakır’da

Sağlık Bakanlığı yöneticileri Diyarbakır’da

DİYARBAKIR- Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, bir dizi ziyaret ve çalışmalar kapsamında geldiği Diyarbakır’da sağlık çalışanlarına yapılan saldırıları kınayarak pkk'yı lanetledi.

A+A-

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans salonunda sağlık çalışanları ile bir araya gelen Prof. Dr. Gümüş, burada önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık çalışanlarını yanına alarak konuşan Prof. Dr. Gümüş, Sağlık Bakanlığı’nın üst düzey bürokratları ile birlikte Diyarbakır’da olduklarını söyledi. Sağlıkta pkk'yı lanetlemek için burada olduklarını belirten Prof. Dr. Gümüş, gece gündüz hizmet veren, hayatlarını hiçe sayarak fedakarlık yaparak kendi ailelerini, kendi sağlıklarını hiçe sayarak, tamamen insanın ağrısını sızısını dindirmeye çalışan, tüm hayatını buna adayan sağlık personeline şiddeti pkk'yı lanetlediklerini ifade etti.

Prof. Dr. Gümüş, "1990 yılında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde görev yaptım, orada ilk gittiğimde bana Liceli amcanın bir sözü vardı ‘Ser seremin ser çawemin’ dedi bana. Nedir diye sordum, benim başımın gözümün üstündesin dedi. Sağlık personeli burada böyle bilinir. Sağlık personeli burada milletimizin başı gözü üstündedir" dedi.


Sağlık çalışanları ve sağlık tesislerinin dokunulmazlığının, dünyadaki hiçbir çatışma ortamında ihlal edilmediğini kaydeden Prof. Dr. Gümüş, "Burada milletimize insanımıza sağlık hizmeti sunan dağıtan sağlık çalışanlarımız maalesef pkke kurban gidiyor, tesisler yakılıyor. 112 personelimiz aldığı çağrıyı, süratle olay yerine giderek oradaki hastaya hizmet etmek için, var gücü ile en hızlı sürede gitmek için oradaki bir yaralının yarasına eğer bir parmak basar da o insanı yaşatırız diye bir düşünceyle giderken, 112 araçlarımıza saldırı yapılıyor ve sağlık çalışanlarımız hayatlarından oluyor. Sonuçta, sözde adına savaştığı insanlar a verilen hizmeti pkk sabote ediyor. Bu içinde bir miktar da olsa insaniyet barındıran bir varlık için kabul edilebilir bir durum değildir.

Masum ve savunmasız meslek mensuplarının canına kıyanlara pkkist diyemeyen meslek örgütü yine bizim içimizi yaralamıştır karartmıştır. pkk karşısında net tavrı ortaya koyamayan bir meslek örgütünün bu yaklaşımı sivil toplum kuruluşlarınca ve meslektaşlarımızca tepki almış, vicdanları karartmıştır. Ailelere taziye ziyaretlerimiz olacak ve aileleri ziyaret edeceğiz" diye konuştu.

"2 MİLYON SURİYELİ MİSAFİRE TÜRKİYE SAĞLIK HİZMETİ VERİYOR"


Bölgede Suriyeli misafirlerinin olduğunu aktaran Prof. Dr. Gümüş, şöyle devam etti:


"2 milyonu aşkın Suriyeliyi Türkiye bugün kucak açmıştır bunlara başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız koordinatörlüğünde, AFAD sağlık bakanlığı işbirliği ile 2 milyon Suriyeli misafire Türkiye sağlık hizmeti veriyor. Bu bakımdan da sağlık personelimiz özellikle, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Mardin, Hatay başta olmak üzere diğer bütün illerimizde var. Özveri ile sağlık personelimiz gerekirse kat be kat çalışarak bu hizmetleri de insani görevi ile birlikte yapıyoruz. Ben tekrar bu hususta tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum."

"SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UZANAN ELLER KIRILSIN"


"Sağlık çalışanlarına uzanan eller kırılsın diyorum" diyen Prof. Dr. Gümüş, şu ifadeleri kullandı:


"pkk'yı lanetliyoruz. Bu vesile ile başta meslektaşlarımız olmak üzere şehit olan emniyet gücü mensuplarımıza ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ailelerine ve yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum."


Prof. Dr. Gümüş, daha sonra sağlık çalışanları ile birlikte yemek yedi. Prof. Dr. Gümüş, sağlık çalışanlarının sorun ve sıkıntılarını dinledikten sonra, son dönemlerde çıkan olaylarda hayatını kaybeden meslektaşlarının ailelerine taziye ziyaretinde bulunacak.


(YRT-ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler