1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlık bakanlığı müfettişi olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptı
Sağlık bakanlığı müfettişi olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptı

Sağlık bakanlığı müfettişi olarak tanıtıp dolandırıcılık yaptı

Diyarbakır'da kendisini Sağlık Bakanlığında görevli müfettiş olarak tanıtan bir kişi, dolandırıcılık yaptı.

A+A-

Edinilen bilgilere göre dolandırıcı, Dicle Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlık Müdürlüğünü arayarak kendisini Sağlık Bakanlığı Müfettişi olarak tanıttı. Daha sonra saymanlık müdürlüğünün ödeme talimatlarından iki adet örneği mail yoluyla ele geçiren dolandırıcı, bir dövizciyi de arayarak kendisini bu sefer Dicle Üniversitesi Saymanlık Müdürü H.Y. olarak tanıttı. Dolandırıcı, icra için dövize ihtiyaçları olduğunu, bankada olmadığı için bankanın kendilerini yönlendirdiğini belirtti. Dolandırıcı, dövizciyle hesaplarına 620 bin TL aktarması karşılığında 260 bin Euro karşılığında anlaştı. Bir gün sonra bankaya giden dolandırıcı, kendisini yine Dicle Üniversitesi Saymanlık Müdürü H.Y. olarak tanıttı ve banka çalışanı N.Ö.'ye acil icra ödemelerinin olduğunu, ödeme emrini faks ile göndererek işlem yapılmasını istedi. Banka çalışanı ise işlem yapacağını ancak ödeme emrinin aslının daha sonra kendilerine verilmesini istedi. Banka böylece, döviz alım satımı yapan iş yerinin hesabına, Dicle Üniversitesi Döner Sermaye Saymanlığının hesabından 620 bin TL EFT yaptı.

İki gün sonra bankayı arayan gerçek saymanlık müdürü, böyle bir talimatının olmadığını belirterek, paranın hesaplarına geri yatırılmasını istedi. Bunun üzerine ortaya çıkan dolandırıcılıkla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı.

Soruşturmayı Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü KOM Müdürlüğü yürüttü. Yapılan çalışmada, dolandırıcıların parayı iki ayrı bankadan çekerek kayıplara karıştığını belirledi. Dolandırıcıları adım adım takip eden polis, eş zamanlı operasyon düzenleyerek 4 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin almış oldukları parayı İstanbul'da bulunan 26 ayrı suçtan kaydı bulunan örgüt lideri O.İ. isimli şahsa götürdükleri tespit edildi.

Adliyeye sevk edilen M.U., M.B. ve H.A. isimli şahıslar, tutuklanarak cezaevine gönderildi. Örgüt lideri O.İ. isimli şahıs hakkında ise tutuklama kararı çıkartıldı.

HABERE YORUM KAT