1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sağlığa iyi gelen çeşme yok olmak üzere
Sağlığa iyi gelen çeşme yok olmak üzere

Sağlığa iyi gelen çeşme yok olmak üzere

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, sarılık ve birçok hastalığa iyi geldiği ileri sürülen tarihi Yedi Kızlar Çeşmesi, bakımsızlık yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

A+A-

Selahattin Mahallesi'nde bulunan çeşmenin bakımsızlıktan kurumak üzere olduğunu belirten Ümit Akan adlı vatandaş, “Bu çeşmeden yedi tane var.

de kurumak üzere ve bakıma ihtiyaçları var. Her birinin arasında 50 metre mesafe var. Rivayetlere göre bu çeşmelerin Eyyubi soyundan gelen yedi kız kardeşe ait olduğu söylenmektedir. Çeşmeler de ismini bunlardan almıştır. Suyu başta sarılık olmak üzere alerji, romatizma ve korkulara iyi gelmektedir.

Yapılan deneyler sonucunda bu suların gerçekten şifalı olduğu kanıtlanmıştır. Bu çeşmelerden bir tanesinde kralın kızının boğulduğu söylenmektedir. Bu çeşmenin kaynağı dağların eteklerinden geldiği için kışın çok sıcak yazın ise çok soğuktur. Şimdi ise bu çeşmeler yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bir önlem alınmazsa sadece tarihin sayfalarında kendisine bir yer bulacak. Yetkililerden bu konuda bir şeyler yapmasını istiyoruz” dedi.


(İHY-MP-İİ-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler