1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Safra yolu hastalıkları ERCP ile son buluyor
Safra yolu hastalıkları ERCP ile son buluyor

Safra yolu hastalıkları ERCP ile son buluyor

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Eylül ayında hizmete sokulan ERCP işlemi başarıyla uygulanıyor.

A+A-

Pankreas ve safra kanalı hastalıklarının teşhis ve tedavisini sağlayan ERCP işlemi Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde başarıyla uygulanıyor. Eylül ayı itibariyle hizmete açılan ERCP uygulama alanında 3 başarılı müdahale gerçekleştirildi.

Safra kesesi ve karaciğerde taş, tümör ve kanal darlığı nedeniyle oluşan 'tıkanma sarılığı' tedavisinde kullanılan ERCP yöntemiyle Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3 ayrı hastanın sağlığına kavuştuğu öğrenildi.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanan ERCP yöntemiyle bir hastada daha önce var olan stent çıkarılırken, bir hastanın ise safra yollarındaki taşları alındı. Son olarak Bitlis'ten gelerek safrasındaki taşlar nedeniyle hastaneye başvuran 20 yaşındaki Mizgin Akın adlı hastanın bu yöntemle sağlığına kavuştuğu ifade edildi.
Endoskopi cihazı, çeşitli kateterler ve röntgen cihazı birlikte kullanılarak uygulanan işlem sayesinde hasta Akın, vücudunda ameliyat kesiği olmadan taşlarından kurtuldu.

Diyarbakır İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammet Güzel Kurtoğlu ERCP yöntemini bölgede uygulayan ikinci hastanenin Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğunu belirtti.

Pankreas ve safra yollarının iltihabına neden olan ve ciddi bir tehlike arz eden safra ve pankreas yollarındaki taşların tespit edilerek alınmasının önemli olduğunu dile getiren Kurtoğlu, " Ameliyat kesiği olmadan uyutularak uygulanan yöntemle tespit edilen taşlar, kateterler ve çeşitli aletler yardımı ile çıkarılırken, darlıklar ise stent denen borucukların yerleştirilmesi ile gideriliyor. Konforlu hizmet vermesinin yanı sıra üstün teknik ve tıbbi donanıma sahip hastanemizde işlerinde başarılı 3 Uzman Gastroenteroloji doktorumuz teşhis ve tedavi için ERCP hizmeti sunmaktadır. İmkânlarımız doğrultusunda en son teknolojilerle hizmet vermeye devam edeceğiz." dedi.

HABERE YORUM KAT